Dinozaury (serial z 1992)

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Dinozaury (serial z 1992)

Post autor: Ag.Ent »

Na forum kilkukrotnie już wspominano stary serial popularnonaukowy o dinozaurach, z animowanymi wstawkami:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 799#p46799
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 797#p33797

Pytano mnie też o niego przez PW.

Nosi on tytuł Dinozaury (w oryginale The Dinosaurs!) i jest produkcji amerykańskiej (rok 1992). Składa się z czterech odcinków, każdy trwa około 55 minut. Przedstawione są w nim m.in.: zdjęcia z wykopalisk, wypowiedzi paleontologów, artystów, "rekonstrukcje historyczne" i wspomniane już wstawki animowane. Tematyka bywa momentami dość "eklektyczna", ale nie aż tak jak w niektórych innych amerykańskich serialach o dinozaurach z tego samego czasu ;) Ogólnie program jest całkiem niezły i przedstawia informacje, które wówczas były nowinkami.

Odnalazłem go na swoich starych kasetach video i jakiś czas temu przegrałem na płyty DVD. Obraz jest naprawdę dobrej jakości jak na ponad dwudziestoletni program. To dość cenne znalezisko, bo wątpię, by kiedykolwiek jeszcze ten program puszczano w telewizji :)

Tutaj różne informacje katalogowe o serialu.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinozaury (serial z 1992)

Post autor: Dinosaur Man »

Cóż, filmy dokumentalne produkcji PBS są wysokiej jakości merytorycznej, ten również warto obejrzeć. Fakt, poprawkę należy wziąć pod kątem zdeaktualizowanych informacji, lecz tylko ze względu na obecny stan wiedzy, bo film przedstawia raczej informacje pewne, o ile dobrze pamiętam, gdy ostatnio go oglądałem. Świetne są komentarze m. in. Davida Normana czy Roberta Bakkera. Całość do obejrzenia na YT, tu pierwszy odcinek:
https://www.youtube.com/watch?v=i5cXQj80PxM

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dinozaury (serial z 1992)

Post autor: Ag.Ent »

Dinosaur Man pisze:Całość do obejrzenia na YT
A ja na YT znalazłem tylko ścinki, głównie animacje... Cóż, w takim razie moje egzemplarze nie są aż tak unikatowe :) Ale przypuszczam, że jednak niewiele przetrwało polskich wersji.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Dinozaury (serial z 1992)

Post autor: szerman »

Wow! :) Serial ostatni raz oglądałem w pierwszej połowie lat 90, chyba jeszcze przed nastaniem Parku Jurajskiego. Czyli od ok. 1994 raczej nie było go w polskiej TV. Szkoda, tym bardziej, że obecnie ciężko znaleźć coś wartościowego...
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinozaury (serial z 1992)

Post autor: Dinosaur Man »

Ag.Ent pisze:Ale przypuszczam, że jednak niewiele przetrwało polskich wersji.
Może to czas, żeby Twój materiał wrzucić na YT, to by była dopiero dla nas gratka :)
szerman pisze:że obecnie ciężko znaleźć coś wartościowego...
Obecnie tylko ze świeczką. Choć, jak już wspomniałem PBS (tak jak BBC) trzyma poziom. Kiedyś polecałem tutaj do obejrzenia inny film o dinozaurach ich produkcji, nowszy, "The Four-Winged Dinosaur", również w całości na YT.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dinozaury (serial z 1992)

Post autor: Ag.Ent »

Dinosaur Man pisze:
Ag.Ent pisze:Ale przypuszczam, że jednak niewiele przetrwało polskich wersji.
Może to czas, żeby Twój materiał wrzucić na YT, to by była dopiero dla nas gratka :)
Obecnie niestety mam to rozparcelowane na kilkanaście plików z dziwnymi rozszerzeniami, więc może być z tym problem, ale spróbuję je przekonwertować.

ODPOWIEDZ