Wykład pt. "Dinozaury na ziemiach polskich.

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Wykład pt. "Dinozaury na ziemiach polskich.

Post autor: Tomasz Singer »

Zapraszam jeszcze na jutro osoby, które mogą dotrzeć do Bałtowa na mój wykład, który odbędzie się w Juraparku o 12.00.
Wkrótce przedstawię streszczenie z niego tu na Forum.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykład pt. "Dinozaury na ziemiach polskich.

Post autor: Tomasz Singer »

Przedstawiam zapowiedziane streszczenie, przepraszam za opóźnienie.

"Dinozaury na ziemiach polskich"
"Nie tylko Wyspa Liszkowskiego"


W wykładzie przedstawiałem świadectwa obecności lądowego środowiska w erze mezozoicznej na terenach naszego kraju, zwłaszcza w jurze i kredzie. Trias późny jak wiadomo był typowo lądowy.
późny trias
Wyjątkowo dużo kości i zębów kręgowców w takich stanowiskach jak: Krasiejów, Lipie Śląskie, Woźniki, Poręba i Marciszów (koło Zawiercia). W niektórych z nich (Lipie i Marciszów) tropy dinozaurów wskazujące o większym bogactwie gatunkowym tych zwierząt. Tropy dinozaurów z tej epoki znane są z Tatr i Gór Świętokrzyskich.

wczesna jura
Dominują w tym czasie lądowe warunki z początkiem transgresji morskiej. Najciekawszym stanowiskiem jest Sołtyków, gdzie znajdowane są szczątki roślinne, tropy, koprolity i fragmenty kostne.
Są wzmianki o kościach w województwie Łódzkim. Nie tylko od Adriana Kina. W jednym z tych miejsc podobno ciekawe okazy zostały wyzbierane przez "kolekcjonerów" lub ludność miejscową. Niedaleko stąd zostały znalezione tropy sporego drapieżnego dinozaura, datowane na koniec tej epoki, prawdopodobnie i kości mogły być tego samego wieku.

środkowa jura
Transgresja morska postępuje, ale są dowody istnienia sporych połaci lądu. Między innymi datowane na bajos skały z Cybatej Góry, gdzie znaleziono szczątki roślinne i trop niedużego teropoda. Skamieniałości roślinne z Częstochowy i Grojca (Małopolskie) wskazują na albo bliskość lądu, albo typowo lądowe bagienne środowisko. Z kości praktycznie znany jest kręg z okolic Chrzanowa.

późna jura
Morze nieomal w pełni zalewa obszar naszego kraju. Prawdopodobnie jedynym nie dużym lądem była Wyspa Liszkowskiego. Nazwa nadana została na cześć profesora Jerzego Liszkowskiego, który już w drugiej połowie XX wieku w Wólce Bałtowskiej znalazł dowody istnienia lądu. Znalazł oprócz skamieniałości roślinnych również żółwia. Później już w XXI wieku znajdowano tropy dinozaurów w Bałtowie, Ożarowie, Błazinach (koło Iłży) i Wierzbicy. Wspominane jest o znalezieni kości w cementowni w Ożarowie, niestety nikt nie zgłosił tego odpowiednim służbom i nie wiadomo co się z nimi stało. Na podstawie tropów wiemy, ze żyło tam co najmniej osiem karłowatych gatunków: zauropod, ceratozauryd, allozauryd, spory celurozaur, kompsognatyd, stegozauryd, driozauryd i kamptozauryd oraz znaleziono tropy pterozaura. Wyspa Liszkowskiego maksymalnie (w kimerydzie) mierzyła około 35 km długości i obszarem dorównywała wyspie Wolin.
Nowe odkrycia w Owadowie wskazują na bliski ląd w końcu póxnej kredy (tyton).

wczesna kreda
Niestety skały powstałe w początkach tej epoki z tzw. fauną Weldową (w tym Iguanodon) w północno-zachodniej części naszego kraju znajdują się pod gruba warstwą osadów polodowcowych.
Z końca wczesnej kredy są rośliny, których skamieniałości znajdowano w Annopolu.

późna kreda
Sytuacja podobna jak w późnej jurze. W Sudetach w początkach tej epoki istniał ląd. Natomiast pod koniec tej epoki na Lubelszczyźnie są dowody na ląd przede wszystkim w postaci licznych skamieniałości roślinnych, a także tropów dinozaurów w Guciowie (w pobliżu Zamościa). Do tej pory zidentyfikowano tropy sześciu gatunków dinozaurów: sporego teropoda, owiraptorozaura, dromeozauryda, terizinozauryda, hadrozaura i neoceratopsa.
Spotkałem też osobę wspominającą o znalezieniu gniazda z jajami w okolicach Lublina. Staramy się odnaleźć ten okaz.

Te wzmianki świadczą o możliwości w najbliższej przyszłości znalezienia szczątków kostnych dinozaurów na terenie naszego kraju również w skałach jurajskich i kredowych.
Załączniki
skanowanie0001 (2).jpg
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wykład pt. "Dinozaury na ziemiach polskich.

Post autor: szerman »

Bardzo ciekawe, zwłaszcza kwestie być może rozkradzionych i/lub zniszczonych skamieniałości. Wielka szkoda utracić takie stanowiska... Może ten karłowaty zauropod był spokrewniony z europazaurem (też późna jura i podobne środowisko życia).

Jeśli chodzi o kredę to można nadmienić jeszcze warstwy Godulskie z Międzyrzecza i Bielska-Białej - mieliśmy się na jedno stanowisko udać z Danem ale się nie udało (ponawiam zaproszenie ;)), trochę na ten temat tutaj:
viewtopic.php?f=17&t=4713

W Międzyrzeczu miał się za to bawić Dawid Mazurek :)

Trochę na temat warstw Godulskich z Bielska:
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_06/da ... 1a48f6.pdf
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ