Planet Dinosaur

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
andwol
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 48
Rejestracja: 28 sierpnia 2011, o 13:53

Planet Dinosaur

Post autor: andwol »

Wczoraj była premiera pierwszego odcinka nowego serialu BBC o dinozaurach pt. "Planet dinosaur". Opowiada o dinozaurach z Afryki sprzed 95 milionów lat i głównymi bohaterami są spinozaur i karcharodontozaur. Odcinek jest już dostępny w sieci, obejrzałem go i muszę powiedzieć, że ten dokument to fenomenalna sprawa! Ok. 2/3 filmu to animacje komputerowe a 1/3 to mapy, schematy, zdjęcia skamieniałości, które uzasadniają, dlaczego naukowcy sądzą, że zwierzęta żyły i zachowawywały się właśnie tak jak to ukazano w filmie. Ostatnio w programach dokumentalnych (prawie) wcale tego nie było, a tutaj narrator podaje nawet datę, kiedy dokonano jakiegoś ważnego odkrycia, dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy z tego dokumentu (szkoda tylko, że w napisach końcowych nie lecą 'references' ;P). Rekonstrukcje dinozaurów też są bardzo dobre (choć nie idealne), biomechanika dinozaurów chyba nie jest odtworzona tak dobrze jak w WWD przeszło 10 lat temu, ale za to nie ma nieprawdopodobnych scen, jak rytuały godowe eoraptorów w Dinosaur Revolution, tylko prawie wszystko co odtworzone w filmie jest wsparte dowodami. Zachęcam do oglądania! :)

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planet Dinosaur

Post autor: Dinosaur Man »

Pod pewnym względem taki dochodzeniowy styl narracji jest dobry, ale warto zaznaczyć, że BBC w tym miejscu traci swój niepowtarzalny styl Davida Attenborough, a co było nawet w Wędrówkach dobrze widoczne. Może się czepiam, ale w ten sposób dokument traci, gdyż zwykle jesteśmy przyzwyczajeni do patrzenia na świat przyrody w sposób naturalny, własnymi oczami. W tym przypadku drażni mnie również komputerowo generowane otoczenie i często skacząca kamera, przez co film wygląda najwyżej jak dobry trailer do gry. Modele może i lepsze, zwłaszcza w detalach niż w Wędrówkach. Ogólnie film raczej dla tych, którzy wolą fakty same w sobie. Ja osobiście jestem przyzwyczajony do dokumentów, które raczej przez samą treść i jakość wykonania rozbudzają ciekawość. Oczywiście Wędrówki w tym gatunku to klasyk, ale polecam eksperymentalny film Phila Tippetta z 84 roku. Cudo!:
http://www.youtube.com/watch?v=hlaXIRTjNfo

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Planet Dinosaur

Post autor: elfik... »

Trochę się zwiodłem. Komputerowe otoczenie strasznie razi w oczy. i zastanawim się czemu w 1 odcinku nie było scen z zauropodami, których fragmenty widziałem wcześniej

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planet Dinosaur

Post autor: Dinosaur Man »

Pierwszy odcinek, owszem, może nie był najlepszy, ale kolejne odcinki, zwłaszcza te w których komputerowo generowane otoczenie nie rzuca się tak w oczy (choć trzeba przyznać, ze twórcy dołożyli dużo starań do wykonania szczegółów), np. fragment z madżungazaurami, wygląda dobrze, zarówno technicznie jak i ściśle naukowo. Modele są zgodne z obecną wiedzą, przy tym z niezłym wyczuciem, a i biomechanika dobra. Co prawda dużo jest owych wyskakujących znienacka analiz, lecz pojawiają się w dość intuicyjnych miejscach, gdzie człowiek dociekliwy po prostu zastanawia się: "dlaczego?", a twórcy nie każą długo czekać. Film BBC wg mnie oczywiście o wiele lepszy niż amerykański, mocno hollywoodzki Dinosaur Revolution, gdzie fabuła, lekko mówiąc... drażni. Jednak polecam, zwłaszcza z przymrużeniem oka na komputerowe tło i skaczącą kamerę.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Planet Dinosaur

Post autor: dilong »

na youtube są dostępne pozostałe, w tym polecam drugi odcinek zwłaszcza wątek z Sinornithosaurus i dowodów na to, że miał jad, który wstrzykiwał w taki sam sposób co heloderma meksykańska.
Mam zamiar obejrzeć pozostałe, ale widać, że całkiem zmienili styl. Może modele dinozaurów są bardziej realistyczne, lecz samo środowisko jest za sztuczne. Widać, poszli na łatwiznę. Sam sposób przedstawienia i potwierdzanie dowodami zachowań dinozaurów jest fajne i tego mi brakowało. To takie połączenie dwóch ulubionych serii: Paleoworld (dowody z datami i wyjaśnieniami, mapy) i Wędrówek z dinozaurami (realistyczne dinozaury).
Geologia UW

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Planet Dinosaur

Post autor: AlbertoRaptor »

Sądzę, że Planet Dinosaur jest lepszy od Dinosaur Revolution, pomimo iż modele i CGI jest dużo słabsze (chociaż widziałem filmy dokumentalne z dużo gorszą grafiką). Jednak w PD przedstawiane wszystko o bardziej profesjonalnie. Również dinozaury zachowują się dużo bardziej realistycznie niż w DR.

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Planet Dinosaur

Post autor: Triceratops »

Dinosaur Man pisze:(...) Oczywiście Wędrówki w tym gatunku to klasyk, ale polecam eksperymentalny film Phila Tippetta z 84 roku. Cudo!:
http://www.youtube.com/watch?v=hlaXIRTjNfo
Oglądałam. Świetne! Sama kiedyś spróbuję coś takiego zrobić (może w ferie?). A co do Planet Dinosaur - na pewno jest lepsze niż Dinosaur Revolution.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Planet Dinosaur

Post autor: Dinosaur Man »

Ja również zabierałem się jakiś czas temu za film poklatkowy, ale to jest trudniejsze niż się wydaje. Samo przygotowanie modelu to długie godziny roboty, jeśli chce się zadbać o stabilność, realizm itd. Ale życzę powodzenia. Nie zamierzam Cię zniechęcać, bo to bardzo ciekawa robota! ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Planet Dinosaur

Post autor: Danu »

2 czy 3 dni temu obejrzałem Planet Dinosaur, dopiero teraz po 2 latach.. ale lepiej późno niż wcale, jak dla mnie jest ok:) przynajmniej mi się podobały animacje dinozaurów w szczególności. Takich filmów tego typu jest tak mało, że Planet Dinosaur jak moi przedmówcy pisali mogłoby być lepsze graficznie aczkolwiek i tak bije na głowę mnóstwo podobnych dokumentów.

Witamy w jurze! :D MSz
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ