Śmiertelna pułapka na dinozaury

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Śmiertelna pułapka na dinozaury

Post autor: szerman »

Jutro w niedzielę na TVP2 o 9:40 leci niewiele ponad półgodzinny dokument o dinozaurach. Opis:
W Kotlinie Dżungarskiej na pustyni Gobi paleontolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Przed milionami lat w wypełnionych lepkim błotem dołach utonęły nieznane dotąd dinozaury. Stało się to w bardzo słabo poznanym okresie dziejów Ziemi, w czasach gdy wśród dinozaurów rozpoczął się swoisty wyścig zbrojeń. W efekcie na świecie pojawiły się takie potwory, jak Tyranosaurus rex. Okazało się, że wśród ofiar błotnych pułapek był jego niewielki i zwinny przodek. Ale to nie jedyna niespodzianka, jaka czekała na naukowców na pustyni Gobi. Doktorzy: Xu Xing (Żu Sin) z Chińskiej Akademii Nauk i James Clark z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona prowadzą tu poszukiwania nowych nieznanych dinozaurów. Wybrali ten rejon, bo są tu relikty z okresu, gdy dinozaury zaczęły się rozprzestrzeniać i rosnąć. Znalezione skamieniałości zawierają wiele informacji o wczesnej ewolucji dinozaurów. Doktor Xu uważa nawet, że znaleźli tu brakujące ogniwo w dziejach ewolucji dinozaurów. Pierwsze dinozaury, takie jak drapieżny Coleophysis, były wielkości indyka i pojawiły się na Ziemi w triasie. Później nadszedł okres jury, w którym dinozaury wyrosły na olbrzymy. W okresie kredy na świecie królowały takie potwory jak Tyranosaurus rex i Triceratops. Na wykresie ewolucji dinozaurów środkowa jura to biała plama, a znalezisk z tego okresu jest jak na lekarstwo. To, co odkryto w Kotlinie Dżungarskiej na pustyni Gobi, sugeruje, że właśnie w środkowej jurze dinozaury osiągnęły gigantyczne rozmiary. Pod koniec tej epoki istniały już olbrzymy ważące 30, 50, a nawet 80 ton, a więc dziesiątki razy większe od największych współczesnych zwierząt lądowych. To był prawdziwy park jurajski. Gdzieś w mrokach minionej epoki jest pewnie odpowiedź na pytanie, jak niewielkie dinozaury zmieniły się w olbrzymy i zdominowały całą planetę. Emisja II części 5 lipca o tej samej porze.
Oryginalny opis na stronie http://www.telemagazyn.pl/program/3522744054.html
PS Drugi odcinek będzie zapewne 5 września, nie lipca.
"Mastodon sapiens"

SsmM
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, o 09:46
Imię i nazwisko: Sławomir Młynarczyk

Re: Program TV

Post autor: SsmM »

Witam Wszystkich zainteresowanych tymi wspaniałymi istotami, jest to mój pierwszy post.
A wiec nie wychodząc zbytnio za tematykę tego działu to muszę przyznać ze bardzo zaciekawił mnie ten program ale jednego nie rozumiem jak z ok. 25 cm roślinożercy rozwinęły się 2 metrowe (+/-) kaczodzioby. Po raz kolejny ewolucja mnie zaskoczyła. Pozdrawiam.
La Verite Est Ecrite Dans Le Sang

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Program TV

Post autor: nazuul »

Witam! :)

Film bardzo interesujący, widziałem go już 2-3 lata temu i od tego czasu wiele się pozmieniało w tym temacie: wyszły opisy limuzaura, haplocheira (przez chwilę pokazali chyba jego czaszkę) i pracka o dołach śmierci.
SsmM pisze:nie rozumiem jak z ok. 25 cm roślinożercy rozwinęły się 2 metrowe (+/-) kaczodzioby. Po raz kolejny ewolucja mnie zaskoczyła.
Co to są za wymiary - wysokość? Jeśli tak, to i tak zaniżone. Hadrozaurydy (Hadrosauridae) - bo to masz zapewne ma myśli - osiągaly od kilku do kilkunastu metrów długości i kilka (~5) metrów wysokości. Powiększanie się rozmiarów jest na porzadku dziennym w ewolucji i bardzo często miało miejsce wśród ptasiomiednicznych dinozaurów (reguła Cope'a).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ