Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Megistotherium pisze:Rick Jaffa i Amanda Silver tak zdefiniowali zarys fabuły ''Parku Jurajskiego 4'':
''Akcja filmu rozgrywa się obecnie na Isla Nublar. Wyspa jest obecnie parkiem rozrywki, tak jak to planował przed laty John Hammond.(...)
Już chyba niestety przesądzone, że bez Johna Hammonda...:
http://www.filmweb.pl/news/Sir+Richard+ ... yje-106927
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dinosaur Man »

Uwaga, oficjalny trailer można już obejrzeć
http://www.youtube.com/watch?v=RFinNxS5KN4#t=17

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dino »

tresowane dinozaury i wszechobecne CGI... zwiastun nie zachwyca, trzeba by poczekać na efekt końcowy.

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Megistotherium »

Karmienie rekinem... Nie rekina. Rekinem
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2014, o 21:09 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięty link jw
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Kahless »

Dobiją tym filmem zdychającego konia jakim się stała cała seria JP :(

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dinosaur Man »

Dino pisze:tresowane dinozaury
Ten motyw widziałbym raczej nie jako tresowane dinozaury (ewidentne skojarzenia z cyrkiem) tylko "ugładzone", na takiej zasadzie jak np. u Kevina Richardsona, któremu dzikie zwierzęta pozwoliły wejść do watahy. Zupełnie inne podejście, nieantropocentryczne. Poczekamy, zobaczymy.
Dino pisze:wszechobecne CGI
Trailer powinien zachwycać, może jedna wykończona scena w CGI i jedna z animatroniką by wystarczyła. A tak dostaliśmy przesyt plastiku :?

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Megistotherium »

Ależ moi drodzy, wyluzujmy! To tylko film, nie paradokument. Nieco zabawy z dodatkiem kiczu. Bawmy się, zwłaszcza my, miłośnicy dinozaurów. Ja mam taki zamiar. Ograniczę poczucie zażenowania i chcę się bawić, także warstwą wizualną.
"Park Jurajski" z 1993 roku dlatego był dla mnie ważny, że po raz pierwszy (dzisiaj trudno w to uwierzyć!) zobaczyłem dinozaury nie na kartach książek, ale ruszające się. Zabawne? Dzisiaj tak. Wtedy miałem rozdziawioną gębę.
Zatem - wszyscy wiemy, jak będzie. Ale trudno. Bawmy się.
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Kahless »

Każdy niech będzie miał własne zdanie - oczywiście. Większość jednak osób, jakie znam, które mają sentyment do klasycznego filmu JP (a które widziały trailer) wypowiadają się bardzo negatywnie. Oczywiście nie zamierzam narzucać nikomu moich przemyśleń ale naprawdę trailer bardzo mnie zniechęcił, przeczuwam, że film będzie totalnie kiczowaty. Efekty, które pokazano w zwiastunie wydają się być bardzo słabe w porównaniu z filmami SF i fantasy, które wyszły chociażby w tym roku a prezentujące się o niebo lepiej. Scena z biegnącymi obok samochodu galimimami wydaje mi się słabiej zrobiona niż scena z tymi samymi stworami w klasycznym JP (na ile można się sugerować sekundową wstawką). Rekin i gad morski wyglądają po prostu sztucznie i mega kiczowato. Uwielbiam oryginalny JP, nawet kolejne części w jakiś sposób polubiłem, filmy z kategorii sf i fantasy to mój ulubiony gatunek. Nie chcę nikogo urażać i gasić entuzjazmu młodszych użytkowników forum i fanów dinozaurów (którym zapewne film strasznie się spodoba) ale dla mnie po obejrzeniu tych kilku minut zwiastuna starczy Jurajskiego Świata. No i osobiście ten film zbojkotuję :)
Naprawdę legendę można odświeżyć w świetnym stylu. Zamiast dolepiać zmutowane hybrydy (które są bez sensu) można było zaserwować wszystkim fanom remake oryginalnego JP, bardziej wierny książkowemu oryginałowi. Takie zrestartowane serii naprawdę dobrze czasem wychodzi - najlepszy przykład - nowa wersja planety małp.

Ok dobra jak na razie koniec hejtowania. Niech się inni wypowiedzą co sądzą po oglądnięciu trailera.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dinosaur Man »

Park Jurajski wyznaczył nam pewne standardy kina sf. Mówiąc, że powinniśmy się dobrze bawić na średnim kinie, obniżamy nasze progi. Ten film powinien mieć najbardziej innowacyjne efekty roku 2015, tak jak to było w 1993 i 1997 roku. Fabuła powinna bić elokwencją i zapadać w pamięć jak cytaty Iana Malcolma. Z tym może być gorzej :D
Tak, chciałbym zobaczyć prawdziwe zwierzęta jakie widziałem w poprzednich częściach, a do tego trailer po prostu nas nie przygotowuje, takie jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Dinosaur Man pisze:Park Jurajski wyznaczył nam pewne standardy kina sf. Mówiąc, że powinniśmy się dobrze bawić na średnim kinie, obniżamy nasze progi. Ten film powinien mieć najbardziej innowacyjne efekty roku 2015, tak jak to było w 1993 i 1997 roku.
Niestety, ale mimo ery superkomputerów wiele nowych odsłon znanych obrazów nie trzyma poziomu poprzedników... Pamiętamy, jak JP miał najbardziej rewolucyjne efekty specjalne lat '90 (wg mnie wraz z Terminatorem 2), a jak (wg wielu) w JP2 były najlepsze efekty CGI (ale być może to również dzięki temu, że większość filmu rozgrywała się w nocy), za to JP3 odstawała wyraźnie od poprzednich części. Już nie mówię o kulejącej i dziurawej fabule (jak już kiedyś pisałem Jeff Goldblum w ostatniej chwili musiał zrezygnować ze zdjęć), a o efektach - były stosunkowo przeciętne* (jak na rok 2001) i gorsze niż w JP i JP2. Można powiedzieć, że większość scen w pierwszych dwu częściach się nie zestarzało (a przynajmniej wszystkie animatrowane). Niestety... Obecnie mam podobne wrażenie z Hobbitem - filmy z lat 2012-2014 a wcale nie wyglądają lepiej od LOTRa z lat 2001-2003. Owszem, Smaug super, ale za dużo CGI w tłach, wiele krasnoludów z Ereboru i wszystkie(!) orki komputerowe, a we Władcy były prawdziwe scenografie i realistyczne maski u większości orków i uruk-hai. No i ta sterylność: wszystko kolorowe, święcące, czyste... A sięgając dalej - pamiętacie Obcego z 1979 roku w reżyserii Ridleya Scotta? To porównajcie sobie wygląd tej kreatury z tej części z komputerowym (czytaj: plastikowym) obcym z 4-części (rok 1997) ;) Niestety, obecnie reżyserzy stawiają nie tyle na realizm, co na efekciarstwo.

A co do 2015 roku, to zobaczymy jakie będą efekty w VII. Epizodzie Gwiezdnych Wojen :) (ale po przejęciu Lucas Film przez Disneya może być również średnio :roll: ).

* pamiętam, jak byłem w kinie (bodaj na Pearl Harbour) i były trailery nowych filmów. Nagle widzę jakieś raptory z mini-irokezem, trochę w stylu Wędrówek Dinozaurów. Myślę sobie, że fajnie, nowy film o dinozaurach, szkoda tylko że nie wyglądają jakoś bardziej realistyczne niż w starszych JP i JP2 ;) I nagle co pisze na koniec traileru? Jurassic Park 3!
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Kahless »

No nie wszystkie obecne filmy z efektami komputerowymi to kiepszczyzna. Mnie osobiście zachwyciły małpiszony z Cezarem na czele w najnowszej odsłonie Planety Małp, o której już wspominałem. Tutaj postacie są generowane komputerowo ale przynajmniej ja nie widzę takiej sztuczności i kiczu jak w zaprezentowanym zwiastunie JW. A co do gwiezdnych wojen mam raczej dobre przeczucia - Abrams (poza tym, że jest fetyszystą świecących prosto w oczy widza świateł) bardzo dba o efekty wizualne.

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Kahless »

Hehe o wilku mowa. Właśnie przed kilkoma minutami w sieci zaistniał pierwszy teaser do nowego epizodu gwiezdnych wojen. Kilka sekund, widać efekty, znana wszystkim ścieżka dźwiękowa - i wygląda to świetnie.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dino »

Nowe "Planety małp" wypadają naprawdę świetnie, zarówno pod względem fabularnym jak i efektów specjalnych. Z "Jurassic World" póki co najbardziej podoba mi się internetowa akcja promocyjna - http://www.jurassicworld.com/

Szkoda jednak, że w wielu miejscach brak wiedzy razi po oczach: http://www.jurassicworld.com/dinosaurs/ ... aurus-rex/ (Sue pierwszym szkieletem tyranozaura). Triceratops i tyranozaur wyglądały lepiej we wcześniejszych częściach.

I tak pójdę :P


Z kolei - jeśli chodzi o Star Wars - wszystko wyglądało świetnie, do czasu nowej, całkowicie niefunkcjonalnej konstrukcji miecza świetlnego...

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Kahless »

Bardziej mi odpowiada świetlny claymoore niż mozozaur wielkości płetwala błękitnego i cthuluzaury :D

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Właśnie miałem napisać o SW (trailer widziałem pierwszy raz wczoraj wieczorem):
https://www.youtube.com/watch?v=OMOVFvcNfvE

efekty są bardzo realistyczne! (w końcu; w nowej trylogii mimo że za efekty odpowiedzialni byli ludzie z Industrial Light&Magic nie były topowe, z wyjątkiem Zemsty Sithów).

Tak czy siak, pójdę do kina i na Hobbita (jakżeby inaczej ;)) oraz na nowy Park i Star Wars :D


PS co do miecza świetlnego - dla mnie może być, zobaczymy co z tego wyjdzie, ale obawiam się że jego kształt jest zbyt chrześcijański - pewnie będzie potrzebna cenzura w krajach Bliskiego Wschodu :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2014, o 13:43 przez szerman, łącznie zmieniany 1 raz.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Kahless »

Ja park bojkotuję, nie chcę się zapienić w kinie. Na pewno pójdę na Hobbita w tym roku a w przyszłym sporo fajnych filmów sf i fantasy wyjdzie więc też kina odwiedzać będę. No np. na Avengersów koniecznie, czy reboot Mad Maxa.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dinosaur Man »

To nie koniec. Figury pojawiają się również na broszurze filmu:
http://lythronax-argestes-the-gore-king ... -gore-king
a nawet na oficjalnej stronie. Trudno wytłumaczyć takie zachowanie oraz dopuszczenie błędów (m. in. apatozaur jest tu brachiozaurem). Dlaczego nie korzystają np. z oryginalnych concept artów które tworzył Mark McCreery? (to pytanie raczej retoryczne :roll: )

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dino »

Zwiastun z Supr Bowl i już wiemy, że nie należy się spodziewać niczego poza "monster movie":
https://www.youtube.com/watch?v=4mvWuky1g0g

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Dino pisze:Zwiastun z Supr Bowl i już wiemy, że nie należy się spodziewać niczego poza "monster movie"
Niestety, fabuły pewnie nie będzie :( Ale pewnie pójdę i tak do kina. I pewnie będę wkurzony/zażenowany/zasmucony efektem jak z Hobbitem (czy raczej Hobbitami).
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dinosaur Man »

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, jest drugi zwiastun Jurassic World:
http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr ... i%29-35989
Nie macie takiego wrażenia, jakbyśmy się przenieśli do świata King Konga Petera Jacksona? Cóż, zwiastun wyjaśnia, że zwierzęta są silnie modyfikowane genetycznie. Zobaczymy więc nie dinozaury, tylko (wg założeń zarówno filmu jak i książki Jurassic Park) "dinozaury, jakich się spodziewamy", tak, czy inaczej, zapakowane do plastikowego pojemnika i sprzedane. Zwolennicy wprowadzania innowacji w postaci piór itp. powinni wiedzieć, że nigdy to co widzieliśmy na ekranie nie było do końca prawdziwe. Zamiast tego dostajemy gromadę wrzeszczących, agresywnych potworów (z filmu na film coraz bardziej). Fenomen Jurassic Park polegał na pojawieniu się tego dzieła w odpowiednim czasie i pokazaniu i podsumowaniu pewnych trendów myślowych dominujących od lat 70, a które były wówczas nowe dla mas, przy okazji ukazując zwierzęta w bardziej naturalistyczny sposób. Mam więc nadzieję, że nowy film będzie przynajmniej dość błyskotliwy, choć się na taki raczej nie zapowiada, bo na wiele "prawdziwych" dinozaurów raczej bym nie liczył. Cieszy mnie za to wprowadzenie apatozaura, który pojawia się w książce Jurassic Park.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Hmm... Mam coraz to większe obawy, że wyjdzie kiczowato jak w JPIII (choć swego czasu - podczas premiery, a więc mając... 13 lat - uważałem "trójkę" za najlepszą część). JPIII jest bardzo nierówne, a "czwórka" może być zwykłą przygodówką dla mas... Czasy Indiany Jonesa: Ostatniej Krucjaty już chyba nie wrócą.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Bodajże Łukasz na FB (już jakiś czas temu) opublikował drugi trailer:
https://www.youtube.com/watch?v=YvR0UaEKjp0

Faktycznie, szykuje się coś w stylu JP3. Nie wiem jak Wam, ale pokazywanie tylu scen trochę psuje późniejsze oglądanie filmu, rozbiera go z aury tajemniczości jeszcze przed premierą (o, mamy helikopterek jak w JP1). Dla porównania pierwszą część reklamowano tak:
https://www.youtube.com/watch?v=QWBKEmWWL38

czyli największe smaczki dopiero na seansie ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Premiera filmu 10czerwca. Jak zapowiada reżyser nie będzie to ostatnia część Parku Jurajskiego.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dino »

Właśnie wróciłem z kina.

"Jurassic World" rozczarowuje pozytywnie. Co prawda, dużo klisz fabularnych, przewidywalna fabuła, ale jednocześnie kilka trafionych pomysłów, niemało smaczków, samoświadomości i dystansu (czasem w aż nader dużych ilościach). Spadkobierca pierwszej części (dwie kolejne ignorując), zarówno merytorycznie (niestety) jak i klimatycznie - niechybnie Trevorrow nie kłamał, mówiąc że wychował się na oryginale Spielberga.

ODPOWIEDZ