Planeta dinozaurĂłw - Dinosaur Planet

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Co do imion, to cząsto nadają je też twórcy wielu filmów przyrodniczych. Mi się "Brzuchacz" nie podobało. Dobrze że nie tłumaczyli Dragonfly :lol:

Przestarzałe informacje - może o te chodziło Sebastianowi:
- nieodpowiednie pióra na rękach welociraptora
- majazaura jako hadrozauryd powinna mieć bardziej umieśnioną tylną część ciała?

Anatomicznie jest raczej w porządku - błędy jakie wychwyciłem to zbyt duże zęby i za rzadko upakowane u Shuvuuia. Nie widać też różka na głowie majazaury ani szeregu guzków/różków na grzbiecie. Mnie też rażą te chude nóżki majazaurów [s]i bardzo szerokie ciało saltazaura[/s], ale nie wiem jak powinno być. Dziwi szczególnie karcharodontozaur w Ameryce i to w otoczeniu dinozaurów, które nie mogły spotkać się z żadnym karcharodontozaurydem, bo prawdopodobnie były one już wtedy wymarłe. W tym odcinku jeszcze bardziej pomieszali dinozaury z różnych epok i formacji: Aucasaurus jest z formacji Anacleto (santon? -wczesny kampan), Alvarezsaurus z Bajo de la Carpa (santon) a Saltasaurus z Lecho (?śrokowy kampan). Z kolei Prenocephale prenes znany jest z mastrychtowej formacji Nemegt, a nie z Djadochta, skąd znane są pozostałe dinozaury, pochodzące z kampanu. No i taraskozaur jest z Francji, a nie z Rumunii.

Dużo bardziej przestarzałe i poprzekręcane są "Wedrówki z ..."
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Co do taraskozaura - jest moim zdaniem możliwe, żeby żył w Rumunii. Wątpię, żeby dinozaury trzymały się niewielkiego obszaru. Przecież jeśli opanowały ziemię musiały się rozchodzić. Tak samo z formacjami - jeśli dinozaury znalezione w różnych formacjach w obszarze jednego kontynentu żyły w tym samym czasie, mogły się spotkać. Karcharodontozaur w Ameryce Południowej jest błędny. Ale i tak podsumowając o wiele mniej błędów niż w ''Wędrówkach z dinozaurami'' (np. celofyz kanibalem, utahraptory w Europie, brak jakichkolwiek pierzastych dinozaurów poza ptakami, eustreptospondyl w towarzystwie późniejszych zwierząt, mały grzebień ornitolestesa, ornitocheir największym pterozaurem, a tyranozaur dinozaurem drapieżnym i wiele innych).

Ale podkreślam że się nie znam, nie czytam prac naukowych , tylko teksty ''bardziej przystępne'' (np. wikipedia), i w żadnym przypadku nie mam takiej wiedzy jak np. p. Maciej. A kłocić się nie chcę.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Co do taraskozaura - jest moim zdaniem możliwe, żeby żył w Rumunii. Wątpię, żeby dinozaury trzymały się niewielkiego obszaru. Przecież jeśli opanowały ziemię musiały się rozchodzić.
No właśnie nie byłbym taki pewien, patrz ->świat 90-80 Ma - tak było mniej więcej w czasach taraskozaura (żył we wczesnym kampanie, czyli właśnie ok. 80 Ma). Mogło oczywiście być na tyle płytko, że by przepłynął. Wiadomo, że noazaurydy (np. Genusaurus, a wg A. Cau także Valdoraptor to noazauryd!) żyły w Europie, ale czy żyły też tam abelizaurydy, to nie mam pojęcia - nie wiadomo czy taraskozaur był tym czy tym. Obecnie klasyfikuje się go tylko do Abelisauroidea (Carrano i Sampson, 2008). Co prawda uważa się, że abelizaurydy to takson siostrzany naozaurydów, ale wg niektórych defincji (->patrz tu) to wcale tak nie jest, więc argument, że skoro noazaurydy sa w Europie, to powinny być też abelizaurydy, można odrzucić. Podsumowując: nie wiadomo (przyajmniej mi), czy w Europie żył jakikolwiek abelizauryd ani czy abelizauroid taraskozaur był w stanie zawiędrować do Rumunii np. na wyspę Hateg.
Dawid Mika pisze:Wątpię, żeby dinozaury trzymały się niewielkiego obszaru.
Oj to mogło różnie być

[quote="Gates et al. (2007). "Velafrons coahuilensis, a new lambeosaurine hadrosaurid (Dinosauria: Ornithopoda) from the Late Campanian Cerro del Pueblo Formation, Coahuila, Mexico". Journal of Vertebrate Paleontology 27 (4): 917–930."]Moje tłumaczenie:
W Ameryce Północnej w tamtym okresie Ĺźył jeden rodzaj płaskogłowego hadrozauryda - Kritosaurus, ktĂłry miał szeroki zasięg geograficzny, oraz kilka lambeozaurynĂłw (Parasaurolophus tubicen, Velafrons i lambeozauryn z Baja - ?Lambeosaurus laticaudus), zasiedlające mniejsze obszary. Podobnie było wcześniej w kampanie.[/quote][quote="Godefroit et al. (2008). "A new species of Velociraptor (Dinosauria: Dromaeosauridae) from the Upper Cretaceous of northern China". Journal of Vertebrate Paleontology 28 (2): 432–438."]The identification
of the Bayan Mandahu Velociraptor as a distinct species [V. osmolskae] is in keeping with the taxonomic distinction of the entire
dinosaur fauna of this locality. Minor regional differences among Djadokhta-like localities in regards to their dinosaur
faunas may reflect either some kind of geographic isolation, or small differences in their age or in their paleoenvironment[/quote]Mogę przetłumaczyć jakby co :wink:
Dawid Mika pisze:utahraptory w Europie
albo iguanodonty w Ameryce, ale oczywiście twórcy są jak najbardziej usprawiedliwieni - od niewawna wiadmo, że rodzaj iguanodont jest tylko z Europy (a amerykański Iguanodon lakotaensis G. S. Paul uznał za nowy rodzaj Dakotadon)
Dawid Mika pisze:brak jakichkolwiek pierzastych dinozaurĂłw poza ptakami
Mononyki były upierzone - zapewne pod wpływem teorii, że to były ptaki
Dawid Mika pisze:eustreptospondyl w towarzystwie późniejszych zwierząt
odcinek dzieje się 149 Ma, a eustreptospondyl żył w oksfordzie, więc to on jest podróżnikiem w czasie
Dawid Mika pisze:tyranozaur dinozaurem drapieĹźnym
dowody wg mnie (także wg wiekszości paleontologów) wskazują, że tyranozaur byl drapieżnikiem, a nie padlinożercą!
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=11
Dawid Mika pisze:Ale podkreślam że się nie znam, nie czytam prac naukowych , tylko teksty ''bardziej przystępne'' (np. wikipedia), i w żadnym przypadku nie mam takiej wiedzy jak np. p. Maciej. A kłocić się nie chcę.
Jeju, nie pisz takich rzeczy, bo wychodzi, że jestem jakimś ekspertem (:oops:), no i nie "pan" (:oops:) - po imieniu jest jak najbardziej OK (:mrgreen:) . Kto mówi o kłotni - ja tu widze tylko rzeczową dyskusję.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Planeta dinozaurĂłw - Dinosaur Planet

Post autor: Dawid Mika »

Co do Poda - to znalazłem ciekawą informację na temat pochodzenia imienia głównego bohatera odcinka ''Pod's Travels'' tu:
http://www.pyroraptor-olympius.info/

To po prostu skrĂłt od Pyroraptor OLympius Dinosaur.
Tak więc nie powinno być to tłumaczone (ale osobiście nazwa Brzuchacz mi się podoba).
Inne imionów dinozaurów z tej serii - Złamane Ramię (Broken Hand), niebieska Brew (Bluesbrow), Dandys (Buck), Gwiazdka (Blaze)

EDIT

PD była w "Rzeczpospolitej" niedawno. Można kupić na allegro.

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Re:

Post autor: Dakota »

nazuul pisze: Mnie też rażą te chude nóżki majazaurów i bardzo szerokie ciało saltazaura, ale nie wiem jak powinno być.
Dokładnie, też zastanawiałam się, dlaczego tak jest. Choć z drugiej strony potrzeba bardziej szczegółowych informacji. Wątpię, czy są jakieś kopalne dowody na to, jak "skonstruowane" były trzewia saltazaurów, bynajmniej nigdy nie spotkałam się z żadną naukową wzmianką na ten temat. I tu znów można gdybać. Na myśl przychodzą pytania typu: jak był zbudowany żołądek przykładowego zauropoda (czy był złożony z więcej niż jednej komory itp.), jaka była przeciętna długość jelita. A, co za tym idzie, jak duże i pojemne musiało być ciałko owego gada, aby móc spokojnie wszystko pomieścić. :) I o ile w filmie zrozumiałym może być fakt poszerzenia brzucha u samic przed złożeniem jaj, o tyle zastanawia, dlaczego jest tak u wszystkich osobników, nawet młodych i nie przy nadziei, jak Alfa (choć bądź co bądź potem wszystko uległo zmianie). ;)
Si on combat, on peut perdre, si on ne combat pas - on est perdu...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Planeta dinozaurĂłw - Dinosaur Planet

Post autor: nazuul »

Niesamoicie gruby bebech saltazaura jest w porządku - tytanozaury naprawdę tak wyglądały - dobrze zilustrowano to w nowej książce GS Paula
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Re: Planeta dinozaurĂłw - Dinosaur Planet

Post autor: Dakota »

Czy ta książka jest dostępna w Polsce? Może istnieją jakieś przykładowe fragmenty w Internecie? Jaki nosi tytuł?
Si on combat, on peut perdre, si on ne combat pas - on est perdu...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Planeta dinozaurĂłw - Dinosaur Planet

Post autor: nazuul »

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford.
Chyba nie jest dostępna w Polsce.
http://press.princeton.edu/chapters/s1_9287.pdf
http://press.princeton.edu/blog/categor ... dinosaurs/
http://press.princeton.edu/catalogs/F10Natref.pdf
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ