Podróż w przeszłość (=Cesta do pravěku)

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Podróż w przeszłość (=Cesta do pravěku)

Post autor: Daniel Madzia »

Witam. Interesowala by mnie wasza opinia na temat najlepszego czeskiego filmu dotyczacego przyrody, a zwlaszcza prehistorii pt. Cesta do pravěku. U was chyba "Podroz w przeszlosc". Film powstal w 1955 roku pod rekami rezysera Karla Zemana (u was stosujac transkrypcje mozna byc "Karola Zemana" :) ) i paleontologa prof Josefa Augusty. Kdo przynajmniej troche kojarzy czeski, na WP mozna przeczytac krotki artykul:
http://www.wildprehistory.org/cesta_do_praveku.htm

Awatar użytkownika
Dakosaurus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 453
Rejestracja: 14 marca 2006, o 14:44
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: Dakosaurus »

Masz mo??e wiÄ?cej zdjÄ?c? :wink:
Witam wszystkich na tym wspaniałym forum!

http://www.nfsm.eu/news.php -fajna strona o Need for Speed.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Dakosaurus pisze:Masz mo??e wiÄ?cej zdjÄ?c? :wink:
Niestety nie mam zadnych innych zdjec. Film byl nakrecony w roku 1955, wiec trudno jest zdobyc jakies materialy dotyczace „Cesty do pravÄ?ku“.

Jeszcze mam dodatkowe pytanie dla tych, ktorzy film widzieli: Czy w Polsce emitowano go z lektorem albo z polskim dubbingiem? Wyobrazam sobie, ze z lektorem nie byloby to chyba takie efektowne… moze sie myle…

d_m

Post autor: d_m »

Ja pierwszy raz s??yszÄ? o tym filmie :oops:

Awatar użytkownika
Timi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 177
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 17:42
Imię i nazwisko: Tomasz Rutkowski
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Timi »

Ja tak samo, ale po zdjÄ?ciach widze ??e ca??kiem ca??kiem:d z chÄ?ciÄ? bym go obejrza??
http://www.stellar-pictures.pl
http://www.tomaszrutkowski.pl
http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds SAVE OUR RAINFORESTS
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." Poznaj całą prawdę... http://www.timiworld.fora.pl

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Naprawde? To bym sie nie spodziewal... :shock:
No dobra. Powiem tak: gdyby ktos powiedzial bylektoremu Czechowi, ze "Cesta do pravÄ?ku" to Park jurajski lat piecdziesiatych, kazdy Czech by sie obrazil! Cesta do pravÄ?ku to film, ktory powinien widziec kazdy dzieciak i byc "wcisniety" w program edukacyjny. Po raz pierwszy widzialem go kiedy mialem trzy lata i bez przesady twierdze, ze zmienil moje zycie od podstaw (choc mowic o jakichkolwiek zyciowych zmianach w tak mlodym wieku jest szalenstwem). To dzieki temu filmowi zaczalem sie interesowac paleontologia. Chodzi o podroz czterech chlopcow po rzece czasu roznymi erami geologicznymi...

Eh... Bez sensu jest opowiadac wam o czym film jest. Po prostu powinniscie go zobaczyc :wink:

Film byl oceniony przez krytykow na festiwalu w Mannheim, ogloszony najlepszym filmem dzieciecym w Wenecji (to znaczy, ja mysle, ze czeskie "Ben??tky" to po polsku "Wenecja". Chyba sie nie myle) i w RC otrzymal "St??tn?­ cenu" (tu nie mozna przetlumaczyc).
Warto jeszcze dodac, ze zdjecia pochodza z pierwotnej, czarnobialej, wersji filmu. Ze wzgledu na to, ze film byl bardzo lubiany, Czesi "zabarwili" go. Warto jeszcze dodac, ze w polskiej wersji (dubbing czy lektor, to obojetne) film by na pewno tak nie wyniknal, jak w wersji czeskiej.

Cesta do pravÄ?ku jest u nas na rowni z dorobkiem Mistrza Mistrzow Zde??ka Buriana (tu chyba kazdy kojarzy a gdo nie, ten nie powinien twierdzic, ze interesuje sie paleontologia). A to juz o czyms swiadczy...
Zachecam koniecznie to zrozumiena czeskiego artykulu. W razie klopotow jezykowych moge pomoc...

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Pamiętam kiedyś, jak chodziłem chyba do trzeciej klasy szkoły podstawowej (wczesne lata 70.) zobaczyłem zapowiedź w tygodniowym programie telewizyjnym: "Podróż w przeszłość" (film. prod. czechosłowackiej) w porze przedpołudniowej (czyli zarezerwowanej wtedy na programy edukacyjne). Przekonałem wychowawczynię, że koniecznie trzeba to obejrzeć (nie było wtedy magnetowidów). Telewizor (czarno-biały) był w świetlicy/stołówce. Usiedliśmy, ja przygotowałem wprowadzenie (album Buriana "Zwierzęta minionych epok", plastikowe dinozaury - wtedy rzadkość). Potem włączyliśmy telewizor - i okazało się, że zamiast filmu Zemana był jakiś film dokumentalny o zamkach na Słowacji... Nawet ładne ujęcia z lotu ptaka, ale trochę byłem rozczarowany... (to tak, jakby zapowiedź była "Park Jurajski", a puścili fiilm o zamkach z zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych...).
Ale teraz tym bardziej wątpię, żeby w naszej telewizji, w czasach Wędrówek z dinozaurami BBC ktoś go wyświetlił - nie dość, że czeski czarno-biały film sprzed 50 lat, to jeszcze dla obecnych rządzących w Polsce - ostatnio przejęli także TV - będzie się to kojarzyło: a) film z kraju komunistycznego, b) z apogeum stalinizmu, c) o ewolucji zamiast o religii.... Raczej bez szans...

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Karol Sabath pisze:PamiÄ?tam kiedy??, jak chodzi??em chyba do trzeciej klasy szko??y podstawowej (wczesne lata 70.) zobaczy??em zapowied?? w tygodniowym programie telewizyjnym: "Podr???? w przesz??o??Ä?" (film. prod. czechos??owackiej) w porze przedpo??udniowej (czyli zarezerwowanej wtedy na programy edukacyjne). Przekona??em wychowawczyniÄ?, ??e koniecznie trzeba to obejrzeÄ? (nie by??o wtedy magnetowid??w). Telewizor (czarno-bia??y) by?? w ??wietlicy/sto????wce. Usiedli??my, ja przygotowa??em wprowadzenie (album Buriana "ZwierzÄ?ta minionych epok", plastikowe dinozaury - wtedy rzadko??Ä?). Potem w??Ä?czyli??my telewizor - i okaza??o siÄ?, ??e zamiast filmu Zemana by?? jaki?? film dokumentalny o zamkach na S??owacji...
Wyorazam sobie, jak musial byc pan przygnebiony... A widzial go pan na koniec?
Karol Sabath pisze:Ale teraz tym bardziej wÄ?tpiÄ?, ??eby w naszej telewizji, w czasach WÄ?dr??wek z dinozaurami BBC kto?? go wy??wietli?? - nie do??Ä?, ??e czeski czarno-bia??y film sprzed 50 lat
U nas takie filmy nazywa sie "filmy pro pamÄ?tn?­ky" i sa czesto emitowane w sobotnie dopoludnia. Jesli chodzi o "Ceste do pravÄ?ku" to ta jest wyswietlana prawie w kazde swieta.
Karol Sabath pisze:a) film z kraju komunistycznego, b) z apogeum stalinizmu
W wersji czarnobialej nie ma zadnych przejawow komunizmu. W kolorowej mozna zaobsarwowac czerwone chustki pionierskie :D
Karol Sabath pisze:c) o ewolucji zamiast o religii....
Mysle, ze to by byl dosyc slaby argument, by nie wyswietlac filmu. "Wedrowki z dinozaurami" czy wszystkie "Parki Jurajskie" tez sa "ewolucjonistyczne" a normalnie sa u was wyswietlane... Chyba nie panuje w Polsce juz taka komunistyczna cenzura...

d_m

Post autor: d_m »

Daniel Madzia pisze:Chyba nie panuje w Polsce juz taka komunistyczna cenzura...
Komunistyczna nie, ale od niedawna ministrem edukacji jest kreacjonista, wiÄ?c kto wie co nas czeka :?

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Dawid Mazurek pisze:Komunistyczna nie, ale od niedawna ministrem edukacji jest kreacjonista, wiÄ?c kto wie co nas czeka :?
Dziwna macie polityke, jesli jeden czlowiek rzadzi edukacji i mowi, co mozna emitowac w telewizji a co nie. Filmy przeciez naleza do kultury. Racja, Podroz w przeszlosc to film edukacyjny, ale jest tez waznym "czeskim zabytkiem kulturalnym". "Walking with..." i inne ewolucjonistyczne programy dokumentalne normalnie byly w Polsce emitowane, wiec tu chyba nie chodzi o zdanie (i wiare) jednego czlowieka. A jesli chodzi o ewolucjonizm; co ma wlasciwie wspolnego z wiara? Ewolucja nie twierdzi, ze Bog nie istnieje. Wes sobie Boba Bakkera. Jego tez mozna w pewnym sesie nazywac kreacjonista, a nie widac to na jego dorobku paleontologicznym...

d_m

Post autor: d_m »

Daniel Madzia pisze:
Dawid Mazurek pisze:Komunistyczna nie, ale od niedawna ministrem edukacji jest kreacjonista, wiÄ?c kto wie co nas czeka :?
Dziwna macie polityke, jesli jeden czlowiek rzadzi edukacji i mowi, co mozna emitowac w telewizji a co nie. Filmy przeciez naleza do kultury. Racja, Podroz w przeszlosc to film edukacyjny, ale jest tez waznym "czeskim zabytkiem kulturalnym". "Walking with..." i inne ewolucjonistyczne programy dokumentalne normalnie byly w Polsce emitowane, wiec tu chyba nie chodzi o zdanie (i wiare) jednego czlowieka. A jesli chodzi o ewolucjonizm; co ma wlasciwie wspolnego z wiara? Ewolucja nie twierdzi, ze Bog nie istnieje. Wes sobie Boba Bakkera. Jego tez mozna w pewnym sesie nazywac kreacjonista, a nie widac to na jego dorobku paleontologicznym...
Nie no, nie powiedzia??em, ??e to tylko jedna osoba (dopiero zresztÄ? od niedawna na stanowisku) rzÄ?dzi edukacjÄ? (a tym bardziej mediami - nie ten resort), zwr??ci??em tylko uwagÄ? na to, ??e kreacjonista jako minister edukacji mo??e stanowiÄ? zagro??enie, tym bardziej, ??e jest bardzo blisko ??rodowisk aktywnie zwalczajÄ?cych ewolucjonizm w Polsce. M??odzie?? Wszechpolska (m??odzie????wka skrajnie prawicowej partii Ligii Polskich Rodzin, do kt??rej to, do LPR, nale??y nowy minister edukacji, Roman Giertych i jego ojciec, znany polski kreacjonista, Maciej Giertych) apeluje o przyznanie nauce o religii statusu przedmiotu maturalnego, co stanowi pogwa??cenie prawa rozdzia??u pa??stwa od Ko??cio??a, a poza tym jest stronnicze. Tylko czekaÄ? kiedy, tak jak w niekt??rych stanach USA, na podrÄ?cznikach do biologii pojawiÄ? siÄ? naklejki informujÄ?ce o niepotwierdzalno??ci teorii ewolucji i r??wnorzÄ?dno??ci "teorii" inteligentnego projektu. Lepiej dzia??aÄ? prewencyjnie, stÄ?d miÄ?dzy innymi mamy teraz w Polsce masowe protesty m??odzie??y szkolnej i akademickiej przeciw powo??aniu Romana Giertycha na jego stanowisko. ZresztÄ? o wiele wiÄ?ksza czÄ???Ä? rzÄ?du jest zwiÄ?zana z podobnymi ??rodowiskami, wiÄ?c i w mediach mogÄ? siÄ? pojawiÄ? elementy cenzury - zresztÄ? krajowe media zawsze by??y i bÄ?dÄ? "prawomy??lne", tzn. bÄ?dÄ? mia??y podobne zdanie co partia bÄ?dÄ?ca akurat u w??adzy - cenzura sensu stricte jest zbÄ?dna.

Dobrym wyja??nieniem za??, na to dlaczego nie puszczajÄ? u nas Podr????y w przesz??o??Ä? , jest zapewne to ??e, jak wspomnia?? pan Karol, jest to ju?? film stary. Ile w Czechach wy??wietla siÄ? polskich film??w popularnonaukowych z lat 50? ZresztÄ? jakkolwiek dobry artystycznie i merytorycznie by??by to film, dzisiejsze spo??ecze??stwo (a szczeg??lnie m??odzie??) konsumpcyjne jest bardziej nastawione na kino akcji i efekt??w specjalnych - WÄ?dr??wki z dinozaurami (co do kt??rych absolutnie nic nie mam - ich widowiskowo??Ä? to atut :wink: ) etc.

A co do interferencji nauki i religii - jedni potrafiÄ? pogodziÄ? oba sposoby my??lenia, inni nie. Co wa??ne, to to ??e istnieje grupa ludzi, dla kt??rych nauka, jako kolidujÄ?ca z ich wiarÄ?, jest uwa??ana za b??Ä?dnÄ? - to do nich nale??a??oby skierowaÄ? Twoje s??owa o mo??liwo??ci ??wiatopoglÄ?dowego pogodzenia: zaufaniu do nauki i wiary w boga.

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Daniel Madzia pisze:[A widzial go pan na koniec?
Tylko fragmenty (i jak robiono efekty specjalne). CHętnie bym zobaczył ale od skończenia studiów i wyprowadzki z domu rodzinnego nie mam telewizora, więc nawet gdyby go nadawali, to bym nie obejrzał. A na wideo (DVD) nigdzie nie widziałem w sklepach...

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Karol Sabath pisze:Tylko fragmenty (i jak robiono efekty specjalne). CHÄ?tnie bym zobaczy??, ale od sko??czenia studi??w i wyprowadzki z domu rodzinnego nie mam telewizora, wiÄ?c nawet gdyby go nadawali, to bym nie obejrza??. A na wideo (DVD) nigdzie nie widzia??em w sklepach...
Watpie, ze by bylo. To rzeczywiscie za stary film, by byl na DVD... a szkoda. Ja mam na VHS czeska wersje.
Dawid Mazurek pisze:Nie no, nie powiedzia??em, ??e to tylko jedna osoba (dopiero zresztÄ? od niedawna na stanowisku) rzÄ?dzi edukacjÄ? (a tym bardziej mediami - nie ten resort)
No wlasnie. Ze wzgledu na to, ze chodzi tutaj o media, wygladalo mi to rzeczywiscie kuriozalne. :wink:
Dawid Mazurek pisze:zwr??ci??em tylko uwagÄ? na to, ??e kreacjonista jako minister edukacji mo??e stanowiÄ? zagro??enie, tym bardziej, ??e jest bardzo blisko ??rodowisk aktywnie zwalczajÄ?cych ewolucjonizm w Polsce.
A dlaczego mialby co zwalczac, przeciez sam papiez Jan Pawel II pogodzil kosciol z ewolucja, wiec tak na serio nie ma w Polsce co zwalczac. Ciekawe dlaczego to ciagle kreacjonistom przeszkadza. :)
Dawid Mazurek pisze:M??odzie?? Wszechpolska (m??odzie????wka skrajnie prawicowej partii Ligii Polskich Rodzin, do kt??rej to, do LPR, nale??y nowy minister edukacji, Roman Giertych i jego ojciec, znany polski kreacjonista, Maciej Giertych) apeluje o przyznanie nauce o religii statusu przedmiotu maturalnego, co stanowi pogwa??cenie prawa rozdzia??u pa??stwa od Ko??cio??a, a poza tym jest stronnicze. Tylko czekaÄ? kiedy, tak jak w niekt??rych stanach USA, na podrÄ?cznikach do biologii pojawiÄ? siÄ? naklejki informujÄ?ce o niepotwierdzalno??ci teorii ewolucji i r??wnorzÄ?dno??ci "teorii" inteligentnego projektu.
W Czechach na szczescie czegos takiego nie grozi. Prawde mowiac udziwilo mnie, jak duzo Polakow popiera ewolucjonizm. Jeszcze przed pol rokiem (czyli zanim natrafilem na te strone) bym sie tego nie spodziewal.
Dawid Mazurek pisze:Dobrym wyja??nieniem za??, na to dlaczego nie puszczajÄ? u nas Podr????y w przesz??o??Ä? , jest zapewne to ??e, jak wspomnia?? pan Karol, jest to ju?? film stary. Ile w Czechach wy??wietla siÄ? polskich film??w popularnonaukowych z lat 50? ZresztÄ? jakkolwiek dobry artystycznie i merytorycznie by??by to film, dzisiejsze spo??ecze??stwo (a szczeg??lnie m??odzie??) konsumpcyjne jest bardziej nastawione na kino akcji i efekt??w specjalnych - WÄ?dr??wki z dinozaurami (co do kt??rych absolutnie nic nie mam - ich widowiskowo??Ä? to atut :wink: ) etc..
Jasne. Nie chce nikogo przekonywac o doskonalosci "Cesty...". I tak jestem przekonany o tym, ze nic by wam film nie mowil. Czar bowiem spoczywa w "starosci" i nastroju, jaki film wywoluje w widzowi (zwlaszcza Czechowi, bo jest s tym zzyty). Dubbing czy lektor zupelnie by ubral filmowi "dzwiek" i jakosc.
Dawid Mazurek pisze:A co do interferencji nauki i religii - jedni potrafiÄ? pogodziÄ? oba sposoby my??lenia, inni nie. Co wa??ne, to to ??e istnieje grupa ludzi, dla kt??rych nauka, jako kolidujÄ?ca z ich wiarÄ?, jest uwa??ana za b??Ä?dnÄ? - to do nich nale??a??oby skierowaÄ? Twoje s??owa o mo??liwo??ci ??wiatopoglÄ?dowego pogodzenia: zaufaniu do nauki i wiary w boga.
Bardzo chetnie bym na ten temat podyskutowal w sferach filozoficznych, ale bariera jezykowa (ktora nie chce zniknac) mi w tym broni. Jesli chodzi o zaufanie do nauki (tu do biologii ewolucjonistycznej) i jednoczesnie wiary w boga, to mnie tak generalnie jest wszystko obojetne. Jestem czlowiekiem niewierzacym (nie potrafie nauke i wiare polaczyc). A czy kreacjonisci potrafia? Tez nie, wiec choc to sie latwo mowi, gorzej sie to robi. Laczenie obu pogladow na swiat nie przeszkadzalo papiezowi, i bardzo slusznie, bo nie powinno. Moim zdaniem wiara nie ma miejsce w naukach przyrodniczych, ale ewolucjonizm zas wiarze sie nie sprzeciwia. Tyle... :wink:

ODPOWIEDZ