[Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Snarl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 53
Rejestracja: 26 grudnia 2014, o 12:23

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Snarl »

Ok, teraz przydałaby mi się jakaś encyklopedia gdzie byłyby też/a może zwłaszcza gady ssakopodobne etc.

W tej encyklopedii co kupiłem opisy są dla mnie wystarczające ale nie ma np. pterozaurów, czy czegokolwiek sprzed okresu Triasu.

Dostępna w Polsce i obecna w masowych księgarniach z "tanią książką", za to super dokładna nie musi być.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Dinosaur Man »

Obecnie nie używa się terminu "gady ssakokształtne", jako, że jest on zwyczajnie błędny (gady i ssaki mają owszem wspólnego przodka, ale ssaki nie wywodzą się ze wspólnego przodka obecnie żyjących gadów). Używa się terminu synapsydy lub protossaki (proto-mammals lub stem mammals). W każdym razie książki o tych zwierzętach po polsku nie znajdziesz (a przynajmniej ja nie znalazłem). Są po prostu mniej medialne, choć strasznie ciekawe, bo to nasza rodzina :D
Ale po angielsku są takie książki:
http://www.amazon.com/gp/reader/0253356 ... eader-link
http://www.amazon.com/Origin-Evolution- ... 0198507615(jest tu sporo o synapsydach)
Większość informacji po polsku znajdziesz w książkach o paleontologii ogólnej (np. Dzieje życia na Ziemi J. Dzika).

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Ag.Ent »

Można wspomnieć jeszcze o W poszukiwaniu wczesnych ssaków Zofii Kielan-Jaworowskiej. Dotyczy ona jednak głównie "nowoczesnych" ssaków z ery mezozoicznej, o wcześniejszych synapsydach (takich jak dimetrodon) jest bardzo niewiele w rozdziale o pochodzeniu ssaków. Ale jest też trochę np. o dinozaurach odkrytych w trakcie polsko-mongolskich ekspedycji paleontologicznych (i ogólnie o historii tych wypraw). Poza tym jest po polsku i raczej powinna być dostępna, choć nie sądzę, by była w każdej większej księgarni. No i nie jest to encyklopedia.

Alien_12
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 14:49
Lokalizacja: BaranĂłw, Wielkopolska
Kontakt:

Literatura popularnonaukowa

Post autor: Alien_12 »

Witam, jako że jestem raczej amatorskim pasjonatą nieptasich dinozaurów (i nie tylko) niż wtajemniczonym w aspekty paleontologii ekspertem, chciałbym prosić o polecenie jakichś dobrze napisanych książek popularnonaukowych traktujących o nieptasich dinozaurach lub ogólnie o kręgowcach lądowych ery mezozoicznej. Wiem, że były tutaj już pytania o literaturę, ale ostatnie są sprzed 2-3 lat, więc może w tym czasie wyszło coś ciekawego...
Ogólnie to, na czym mi zależy, to spora ilość faktów, jednak nie dotyczących anatomii na poziomie wyższym niż dla amatora (czyli w przypadku np. opisów różnic między gatunkami ogólnie, że, dajmy na to Allosaurus miał 3 palce u kończyn górnych i nie miał rogów jak Ceratosaurus oraz był od niego większy i delikatniej zbudowany - bez wchodzenia w takie szczegóły jak różnice w budowie kości śródstopia u kilku podgatunków jakiegoś innego dinozaura), duża liczba opisanych gatunków, choć bez przesady, nie musi być ona tak ogromna jak tu w Encyklopedii, oraz ilustracje i uwzględnienie nowszych odkryć (np. opierzenie, dynamiczna ontogeneza). Jeżeli chodzi o objętość książki to się nie boję i może być nawet gruba jak biblia :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Dino »

Byłem ostatnio w jednym z supermarketów i trafiłem na całkiem dobrą książkę, z uwzględnionymi całkiem świeżymi rodzajami, autorstwa M. Bretta-Surmana; prawdopodobnie chodzi o http://merlin.pl/Encyklopedia-popularna ... 73975.html

Nie wiem jak z polskim tłumaczeniem, ale wydaje się, że nie ma tragedii.

Za to jedną z lepszych książek popularnonaukowych jakie widziałem w j. polskim to "Dinozaury. Encyklopedia Ilustrowana" (prawie 500 stron)
http://www.empik.com/dinozaury-encyklop ... ,ksiazka-p

Alien_12
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 14:49
Lokalizacja: BaranĂłw, Wielkopolska
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Alien_12 »

Dzięki, Dino, zamówiłem tą drugą, którą poleciłeś. Mam nadzieję, że będzie dobra :)

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Wiem ze mój post będzie dużo później, lecz mam kilka książek tylko o dinozaurach-nie wiem czy są aktualne, ale jak czytałem Pan Dino ma wgląd do pozycji książkowych-reszta moich książek jest ogółnie paleontologicznych-liczę że Dino (jak znajdzie czas) oceni stan wartości moich książek w celu pomocy ludziom chcących zakupić te pozycje.
Najbardziej mnie denerwuje wrzucanie linków ,bo nie zawsze się wyświetlają-ja zrobię po staremu:):
Wybrałem ten rodzaj prezentacji ponieważ tytuły są podobne a najszybciej poznają zainteresowani po okładce.
1:Tim Haines "Wędrówki z Dinozaurami"
2:Veronika Ross "Dinozaury"
3:Michael K.Brett-Surman "Dinozaury-przewodnik"
4:John Malam,Steve Parker "Encyklopedia Dinozaurów i innych zwierząt prechistorycznych"
5:Iwona Baturo "Encyklopedia Dinozaurów-poznaj świat strasznych jaszczurów"
6:David Burnie "Dinozaury-ilustrowana encyklopedia"

Jestem tego samego zdania co Dino ,merytoryka w jest o wiele lepsza w książkach ogólno paleontologicznych,te zaś pozycje kupiłem tylko do poznania nowych dinozaurów i ich rekonstrukcji.
Załączniki
Wędrówki z Dinozaurami.jpeg
Wędrówki z Dinozaurami.jpeg (4.11 KiB) Przejrzano 22764 razy
Dinozaury.jpeg
Dinozaury.jpeg (3.12 KiB) Przejrzano 22764 razy
Dinozaury-przewodnik.jpeg
Dinozaury-przewodnik.jpeg (3.38 KiB) Przejrzano 22764 razy
Encyklopedia Dinozaurów....jpeg
Encyklopedia Dinozaurów....jpeg (2.58 KiB) Przejrzano 22764 razy
encyklopedia Dinozaurów....jpeg
encyklopedia Dinozaurów....jpeg (2.26 KiB) Przejrzano 22764 razy
dinozaury il.enc.jpeg
dinozaury il.enc.jpeg (2.24 KiB) Przejrzano 22764 razy
Ostatnio zmieniony 2 marca 2020, o 13:13 przez Jacek Tatarewicz, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Dino »

Jacek Tatarewicz pisze:(...)jak czytałem Pan Dino ma wgląd do pozycji książkowych
W Internecie panuje zwyczaj zwracania się bezpośrednio, na "Ty" (nie dotyczy to, rzecz jasna, np. oficjalnych mailów) :)

Książki popularnonaukowe rzadko przeglądam, podobnie jak reszta kolegów z forum. Dużo można jednak wywnioskować na podstawie nazwisk autorów.
Jacek Tatarewicz pisze:3:Michael K.Brett-Surman "Dinozaury-przewodnik"
Brett-Surman to całkiem dobre nazwisko, zapewne i książka jest w porządku (ale dużo zależy od polskiego przekładu i konsultacji naukowej ze strony polskiej)
Jacek Tatarewicz pisze: 4:John Malam,Steve Parker "Encyklopedia Dinozaurów i innych zwierząt prechistorycznych"
Tę książkę zdaje się (przynajmniej patrząc po autorach), że miałem. Jeśli jednak w tytule jest błąd ortograficzny ("prechistoria" zamiast "prehistorii") to nie spodziewałbym się wiele po wydaniu polskim.

Jacek Tatarewicz pisze:-reszta moich książek jest ogółnie paleontologicznych-
Paradoksalnie to ogólno-paleontologiczne książki są z reguły lepsze merytorycznie - nie są tak "sprzedawalne" jak dinozaury, więc piszą je osoby, które znają się na rzeczy.

Jeśli chodzi o popularne encyklopedie dinozaurów, to niezmiennie godne polecenia na polskim rynku jest wyżej wspominana książka "Dinozaury. Encyklopedia Ilustrowana" autorstwa Paula Barrett, Donalda Hendersona i Toma Holtza.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: szerman »

Dorzucę swoje 2 grosze, a raczej 2 pozycje:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=16&t=5225
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=16&t=5216

Pierwszy to klasyk wśród dinozaurzych pozycji, drugi to b. miły atlasik dla najmłodszych, wydany w I połowie lat 90. :D
"Mastodon sapiens"

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Suchomim »

Ja polecam " Dinozaury" Paula Barretta z wydawnictwa National Geographic.

Vincent93
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 13 marca 2019, o 23:45

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Vincent93 »

https://www.youtube.com/watch?v=BNBIMPvdhmo - Strasznie chciałbym by ta książka została u nas wydana. Ponad 500 , wydaję się interesująca i merytoryczna. Gdyby tylko ktoś z naszych wydawców postanowił wprowadzić ją na nasz rynek byłbym wielce zadowolony z tego faktu.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Piotr B. »

Vincent93 pisze: https://www.youtube.com/watch?v=BNBIMPvdhmo - Strasznie chciałbym by ta książka została u nas wydana. Ponad 500 , wydaję się interesująca i merytoryczna. Gdyby tylko ktoś z naszych wydawców postanowił wprowadzić ją na nasz rynek byłbym wielce zadowolony z tego faktu.
Vincencie,

Jeśli czytasz po angielsku, nie ma takiej potrzeby, by jakikolwiek wydawca sprowadzał tę książkę do Polski - możesz ją sobie samemu sprowadzić w tydzień. Ja zagraniczne książki kupuję na Amazon i eBay i nie różni się to od kupowania w Polsce. Sprawdziłem - ta książka dostępna jest w obu sklepach:

- Na Amazon.com w miękkiej okładce u różnych sprzedawców od 12.78 USD, a w twardej okładce u różnych sprzedawców od 18.71 USD + wysyłka.
- Na eBay.pl w twardej okładce u jednego sprzedawcy 22.69 USD + 6 USD wysyłka do Polski.

Jedna ważna rzecz: aby wyszukać tę książkę na Amazon lub eBay tytuł musisz wpisać poprawnie bez tego "other", bo ze słówkiem "other", które sobie dopowiedział człowiek z YouTuba, ta książka na liście nie wyskoczy.

Zobacz np. tutaj: https://www.amazon.com/Illustrated-Ency ... way&sr=8-1

Awatar użytkownika
air87art
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 21
Rejestracja: 27 września 2020, o 13:17
Kontakt:

Re: Dino-bestsellery: najważniejsze publikacje - cz. II

Post autor: air87art »

A możecie polecić coś papierowego? :) W sensie jakąś wypasioną, zilustrowaną, aktualną encyklopedie? Może być nawet coś droższego, ale żeby była warta swojej ceny. Młody ostatnio dostał w prezencie jakąś, a tam nawalone zdjęć ze stocków i to jakichś od czapy zupełnie, gdzie jeden gatunek zilustrowany w kilku róznych wersjach - kupy się to nie trzyma. Dodatkowo spinozaur nadal jako superpredator a'la Jurassic Park3, Giganotozaur 15 metrów 12 ton itp, itd.
Przydałoby się cos co jest zrobione naprawdę fachowo i porządnie z ilustracjami, które faktycznie były przeznaczone do konkretnej książki i informacje też nie będą jakimis wypocinami które się utarły w popkulturze i są powtarzane w kołko, mimo że straciły ważność dekade albo dwie temu.
Próbowałem sam cos poszukac ale wiadomo jak to jest ze sklepami z neta. Nie oceniac książki po okładce a czasem właściwie tylko to mamy do oceny przy takich ofertach.
Z góry dzięki

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: nazuul »

Przeniosłem z tematu o publikacjach naukowych (dopisałem tam to słowo), zob. wyżej i też w sąsiednich wątkach np. http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =16&t=5486
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... =16&t=7040
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Danu »

Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
air87art
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 21
Rejestracja: 27 września 2020, o 13:17
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: air87art »

Dzięki! Widzę jednak że w przeważającej części polecenia dotyczą zagranicznych produkcji. Nie zaznaczyłem że poszukuję tylko w języku PL. Tak więc będę przekopywał dalej - może trafie kiedys na jakiś ładny okaz ;)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: nazuul »

Nic nie polecę po polsku papierowego bo nie znam, ale rozejrzałem się i znalazłem to:
"Dinozaury odkryte na nowo" Michael J. Benton, wyd. oryginalne 2019
Powinno być dobre, biorąc pod uwagę autora i rysunek na okładce. Cena niska nawet.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Dino »

Wyżej wspomnianą książkę prof. Bentona mam, niebawem powinna pojawić się na łamach D.com jej recenzja (przez przeciągający się sezon wykopaliskowy i nagły nadmiar obowiązków na uczelni mam opóźnienie), jest całkiem dobra. Jest jeszcze książka S. Brusattego "Era Dinozaurów" - również godna uwagi.

Awatar użytkownika
air87art
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 21
Rejestracja: 27 września 2020, o 13:17
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: air87art »

Dzięki za ten tytuł nazuul - jeśli jest tak dobra na jaką wygląda to powinna mi spasować. No i cena tez kusi.
Dino - co do 'Ery dinozaurów', to byłem blisko kupienia ale szczerze mówiąc opinie z tego forum mnie odstraszyły nieco i sobie darowałem. Zazwyczaj było "no całkiem dobra ALE..." hmm...dużo tych "ale" jak na pozycje powyżej 50zeta...
Poczekam na recenzję tych odkrytych na nowo ale chyba się skuszę.
Dzięki panowie

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Ag.Ent »

Książka Brusattego (Bentona chyba też, choć tej akurat nie mam) to przegląd nowych badań i próba stworzenia aktualnego obrazu dinozaurów jako żywych zwierząt. Taką funkcję ma też spełniać artykuł Michaela Greshko w nowym numerze "National Geographic" (na razie nie czytałem, tylko przejrzałem, ale wygląda naprawdę dobrze. Angielska wersja dostała przychylne komentarze od specjalistów). Co prawda to nie książka, ale 30 stron i tak powinno wystarczyć, żeby być na bieżąco z "nowinkami".
Natomiast nie są to "encyklopedie" w rodzaju np. starej Księgi dinozaurów Lamberta. Nie przychodzi mi do głowy żadna dobra książka tego rodzaju wydana w Polsce w ostatnich kilku latach.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Dino »

air87art pisze:
30 września 2020, o 12:47
Dino - co do 'Ery dinozaurów', to byłem blisko kupienia ale szczerze mówiąc opinie z tego forum mnie odstraszyły nieco i sobie darowałem. Zazwyczaj było "no całkiem dobra ALE..." hmm...dużo tych "ale" jak na pozycje powyżej 50zeta...
Publikowałem swoją recenzję książki Brusatte'go tutaj: http://dinozaury.com/?p=4790
Natomiast nie są to "encyklopedie" w rodzaju np. starej Księgi dinozaurów Lamberta. Nie przychodzi mi do głowy żadna dobra książka tego rodzaju wydana w Polsce w ostatnich kilku latach.
Z takiej półki przychodzi mi do głowy jedynie https://www.lasksiazek.pl/pl/p/Dinozaur ... rowana/771
Przeglądałem ją jedynie kiedyś, ale sprawiała wrażenie całkiem dobrej (za młodziaka bym się chętnie nią zainteresował); wśród autorów - Barrett i Holtz.

Awatar użytkownika
air87art
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 21
Rejestracja: 27 września 2020, o 13:17
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: air87art »

Ag.Ent pisze:
30 września 2020, o 12:48
Co prawda to nie książka, ale 30 stron i tak powinno wystarczyć, żeby być na bieżąco z "nowinkami".
Łoo... biore to w ciemno - dzięki za polecenie!

Dino - ta encyklopedia wygląda spoko ale 2010 rok - info w środku pewnie nieźle zakurzone.
No ale może dam jeszcze szanse tej "Erze dinozaurów..." chociaż już w późniejszym terminie, bo właśnie zakupiłem dzisiaj "Dinozaury odkryte na nowo" :D
Bez forum pewnie dalej bym błądził jak dziecko we mgle zastanawiając się co kupić ;)

Awatar użytkownika
air87art
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 21
Rejestracja: 27 września 2020, o 13:17
Kontakt:

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: air87art »

No i dzięki waszym poleceniom takie pozycje trafiły już do mnie. NG przeczytane - polecam każdemu, książkę już też zacząłem - super się czyta więc wygląda na to że trafiłem/trafiliście w dyche ;)
Załączniki
dinto.jpg

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Mike122 »

A czy wiadomo kiedy będzie wydana trzecia część Dinosaurs Facts & Figures o dinozaurach ptasiomiednicznych ?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach

Post autor: Danu »

Prawdopodobnie nie szybciej jak w 2023 roku
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ