[ksiazka] The Dinosauria 2nd Edition

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

[ksiazka] The Dinosauria 2nd Edition

Post autor: Daniel Madzia »

Jakis czas temu zamowilem II wydanie popularnego dziela profesorow Weishampela, Dodsona i Osmolskiej "The Dinosauria" i dzisiaj wreszcie dotarlo. :) Z tej racji tej, ze mam ksiazke dopiero pierwszy dzien, nie rozpoczalem jeszcze doglebnego studium, wiec nie moge sie kompetentnie wyrazic co do tresci. Na pierwszy rzut oka jest niesamowita. Na ponad 800 stronach znajduje sie mnostwo cudownych rekonstrukcji szkieletow, interesujancych kladogramow, opisow poszczegolnych grup dinozaurow, informacji na temat paleoekologii, paleogeografii, fizjologii... Mysle wiec, ze juz teraz moge smialo polecic. Droga, ale oplaca sie. :)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Na ten moment to dla mnie troche za droga, ale mam swobodny dostęp do niej w bibliotece. To wydanie byłobardzo potrzebne bo od I wydania tyle było odkryć nowych rodzajów, że jeżli ktoś nie był w miare na bieżąco to mógł się czuć przytłoczony. Jest tam cokolwiek troche problemów z poszczególnymi autorami rozdziałów, jakby byli troche nie do informowani czasami o dotyczących ich tematu nowych rodzajach czy gatunkach. Troche lepiej jest w części o rozmieszczeniu bo są tam wspomiane niektóre nowe rodzaje z 2003 roku, jakich brakuje w systematyce danej grupy. Bardzo mnie zaskoczył autor rozdziału dotyczącego bazalnych zauropodomorfów, nie podaje w systematyce nowego gatunku cytuje Massospondylus, chociaż go cytuje, gdyż jest w bibliografii (znalazłem to przez przypadek), mógłby się jakoś do niego odnieść nawet jako synonim znanego gatunku lub określić nomen dubium :mrgreen: .
Generalnie dzieło zajmujące i bardzo potrzebne. Były nawet obawy, że spowodu problemów z autorami niektórych rozdziałów mogło nie dojść do skutku. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Mam pytanie - czy zamieszczono tam wszystkie znane do tej pory rodzaje dinozaurĂłw?

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz Singer pisze:[...]
Sa bledy (i oczywiscie nieaktualne dane - jak chyba w kazdej ksiazce na temat dinozaurow, bo opisy i nowe badania tak szybko sie pojawiaja, ze od wyslania do publikacji pare miesiecy minie), poza tym jednak ciagle chodzi o najlepsza publikacje, ktora kiedykolwiek sie pojawila :)
Dino pisze:Mam pytanie - czy zamieszczono tam wszystkie znane do tej pory rodzaje dinozaurĂłw?
Wyglada na to, ze tak, choc calej ksiazki z powodow wiadomych na razie nie przegladlem.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Mam pytanko- gdzie jest dostępna ta książka :roll: - bo jak na razie to moje książki paleontologiczne są zlepkiem teorii mialiarda (przesadziłem, wiem) biologów. A chciałbym kupic coś pożądnego- cena akurat nie gra roli bo sporo (!!!) uzbierałem :P

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Mam pytanko- gdzie jest dostępna ta książka :roll:
Ja kupilem w czeskim necie, ale dla Ciebie chyba lepiej bedzie zamawiac prosto z Amazon (bo uwazam, ze ze zrozumieniem angielskiego nie bedziesz mial klopotow, w odroznienu od czeskiego).

http://www.amazon.com/Dinosauria-David- ... 0520242092

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

bo uwazam, ze ze zrozumieniem angielskiego nie bedziesz mial klopotow, w odroznienu od czeskiego
Z pewnością..... :)

Dzięki za informacje- pozdrawiam. Ach na reszcie cos poczytam :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Chcę również odpowiedzieć na pytanie Dino. Bo już wcześniej starałem się być na bieżąco z nowymi rodzajami dinozaurów. Generalnie są tam wszystkie opisane rodzaje do końca 2002 roku poza np. Pycnonemosaurus abelizauryda z późnej kredy Brazylii. Z rokiem 2003 jest pół na pół chociaż sporo rodzajów, które nie są wspomniane w systematyce odpowiedniego rozdziału można znaleść w części poświęconej rozmieszczeniu. tak jak wspominałem już o tym wcześniej. Nie mozna sie temu dziwić gdyż książka została wydana pod koniec 2004 roku. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ