[OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Wszystko o "grubogłowych jaszczurach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: nazuul »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... halosaurus

Kilka fragmentów umieściłem ze starego opisu, a także opisów synonimów - autorów umieściłem w "korekcie".
Dracorex i Stygimoloch potraktowałem jako pewne synonimy, bo nie widzę powodu aby czynić inaczej - jeśli znacie argumenty na nie to piszcie.
Póki co bez funkcji czaszki i taksonomii (myślę, że mimo tych braków jest lepszy niż na wikipedii)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: szerman »

Bardzo dobry opis :D
nazuul pisze:Dracorex i Stygimoloch potraktowałem jako pewne synonimy, bo nie widzę powodu aby czynić inaczej - jeśli znacie argumenty na nie to piszcie.
Może i pewne, ale jednak niektórzy naukowcy (przynajmniej autorzy opisów tych rodzajów) są za oddzieleniem taksonomicznym tych zwierząt - i dlatego wg mnie powinien widnieć zapis "?=" a nie samo "=". Ale to tylko moje zdanie ;) Poza tym drakoreks jest już nawet na liście do wrzucenia, a jako młodszy synonim rozumiem że ma się nie znaleźć w ED? A może dodać obszerną notkę na jego temat w opisie pachycefalozaura (i przy okazji sejsmozaura w diplodoku, brontozaura w apatozaurze) w więcej niż paru zdaniach, w końcu trochę na ich temat na forum jest :) Tak samo ich los podzielił elozaur i labrozaur, choć ten drugi to takson worek - a i w przyszłości nie wiadomo jak będzie z eobrontozaurem, jak wyjdzie nowsza pracka sugerująca, że to nie jest osobny rodzaj.

Co do tego, że pachycefalozaur jest najsłynniejszy z pachycefalozaurów, to pewnie i prawda (nazwa grupy zresztą pochodzi od niego), ale z tego co ja zaobserwowałem, to stegoceras jest bardziej 'medialny'. Ale to tak, jakby porównać diplodoka z brachiozaurem ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:niektórzy naukowcy (przynajmniej autorzy opisów tych rodzajów) są za oddzieleniem taksonomicznym tych zwierząt - i dlatego wg mnie powinien widnieć zapis "?=" a nie samo "=". Ale to tylko moje zdanie ;)
nie uważam samych opinii - o ile takie są (mógłbyś zacytować albo choćby linka?) - za argument.
Sullivan (drugi autor drakoreksa) już po roku wprawdzie nie pisze wprost o synonimice, ale stwierdza, że jego ważność jest/okaże się wątpliwa (konferencja SVP - klik). Wypowiedzi autorów stygimolocha nie znam. Bakker jest spiltterem i zapewne będzie bronił odrębności, ale publikacji nie kojarzę (w ogóle mało coś publikuje). Pracę nazywającą drakoreksa oczywiście czytałem i nie znalazłem w niej żadnego argumentu przeciw synonimice, lecz raczej "za". Goodwin (jako główny autor) w 1998 r. opracował nowy materiał stygimolocha a w 2009 r. wraz z Hornerem go synonimizuje.
Ta jedna z trzech głównych "synonimik poprzez ontogenezę" (fajny termin z tytułu publikacji o torozaurze) - tj. stygimomolocha/drakoreksa, torozaura i nanotyrana - wydaje się mało kontrowersyjna (więcej - wydaje się jedyną pewną), choć oczywiście wątpliwości są, lecz moim zdaniem nie na tyle poważne, żeby podważyć wnioski Hornera i Goodwina (wnioski odważne i stawiająca nowe pytania - to co się dzieje w ontogenezie tj. resorpcja rogów jest dziwna, jeszcze dziwniejsza jest ontogeneza triceratopsa i to nawet nie uwzględniając 'torozaura').
Autorzy wcześniejsi nie mieli danych, które są podane w pracy Hornera i Goodwina, dotąd nie ukazała się publikacja na serio kwestionująca ich wnioski.

EDIT jest jeszcze coś takiego (szczególnie pachycefalozaur wielkości drakoreksa): http://scienceblogs.com/laelaps/2008/04 ... _rober.php

szerman pisze:Poza tym drakoreks jest już nawet na liście do wrzucenia, a jako młodszy synonim rozumiem że ma się nie znaleźć w ED? A może dodać obszerną notkę na jego temat w opisie pachycefalozaura (i przy okazji sejsmozaura w diplodoku, brontozaura w apatozaurze) w więcej niż paru zdaniach, w końcu trochę na ich temat na forum jest :)
tak - jest na liście, ale to nie znaczy, że musi się znaleźć w ED (zrobione są przekierowania - jeśli wpiszesz np. Dracorex albo w jakimś haśle jest link do niego, to po kliknięciu wchodzi się na hasło o pachycefalozaurze, co można oczywiście zmienić); i tak - moim zdaniem nie ma na niego miejsca w ED, podobnie jak na stygimolocha
w opisie umieściłem notki o jego synonimach - to co po poprawkach się nadawało (być może można dopisać więcej), tak samo zrobiłem dawno z sejsmozaurem i brontozaurem
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: Danu »

może ktoś wrzucić tutaj opis póki ED nie działa?
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: nazuul »

Widzę, że piszecie na forum co zrobiliście w ED, to ja też:
aktualizacja Pachycephalosaurus:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=12427
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1157
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Zastanawia mnie to:
"Holotyp (USNM 12031) to niekompletna czaszka - kości czołowo-ciemieniowe i łuskowe. Poza tym znaleziono kilkanaście niekompletnych czaszek - głównie kopuł. Prawie kompletny jest okaz AMNH 1696, w którym brak głównie kości przedszczękowej (holotyp P. grangeri; 64,2 cm dł.).

Omawiany rodzaj znany jest z co najmniej 38 okazów, głównie czaszek..."

To kilkanaście czy 38? :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: nazuul »

Podejrzewam, że ani tak ani tak. Ta liczba (38) to wynik policzenia w suplemencie Evans i in. 2013 (w tym synonimy i później opisane okazy - może jednak coś się powtórzyło) a informacja o kilkunastu była już wcześniej w haśle. W Evans i in. 2013 wymienione są też elementy pozaczaszkowe a także szkielety (czyli nie wiadomo czy jest czaszka).
Sprawdzę i policzę jeszcze raz to.

EDIT: dodam też mapkę
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: nazuul »

Jeśli ktoś lubi mapki to proszę, tak to powinno wyglądać:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19452
16 okazów, maksymalna dokładność, uźródłowienie

To jest wiele roboty, nie wiem czy jest warto. Chyba nie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: Dino »

To prawda, wygląda b. dobrze i może być mapką wzorcową dla rodzajów z liczbą okazów>2.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Pachycephalosaurus (pachycefalozaur)

Post autor: nazuul »

dodam tylko, że to mi zajęło ponad 2 godziny

EDIT:
Możliwe, że budowa Dracorex->Stygimoloch->Pachycephalosaurus jest wypadkową ontogenezy i stratygrafii!
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19471
Jeszcze się temu głębiej przyjrzę.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ