[Opis] Wannanosaurus (wannanozaur)

Wszystko o "grubogłowych jaszczurach"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Wannanosaurus (wannanozaur)

Post autor: Tomasz »

Wannanosaurus (wannanozaur)

Wielkość:
- długość: 0,6 m
- wysokość: 0,2 m
- waga: 1 kg
Występowanie:
- czas: około 83-69 Ma (kampan-wczeny mastrycht) - późna kreda
- miejsce: prowincja Anhui - Chiny (Azja)
Materiał koplany: niekompletny szkielet
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithishia
Genasauria
Neornithischia
Marginocephalia
Pachycephalosauria

Wannanosaurus (znaczy "jaszczur Wannano") był bazalnym pachycefalozaurem (może być to wynikiem młodocianej natury znalezionych osobników), którego szczą…tki odkryto w późnokredowej formacji Xiaoyan leżą…cej w chińskiej prowincji Anhui. Typowy gatunek, W. yansiensis, został opisany przez Lian-Hai Hou'a w 1977. Dinozaura tego przypisano do pachycefalozaurów, ponieważ posiada płaski, gruby płat czaszki z dość dużymi oczodołami.

Ten gad znany jest jedynie z pojedynczego szkieletu (holotyp: IVPP V4477) zawierają…cego lewą… kość zaoczodołową…, kość łuskową… i jarzmową…, artykułowaną… część prawej tylnej części czaszki, kompletną… dolną… szczękę z siedmioma zębami, dwie prawie kompletne kości udowe, kość strzałkową…, kość barkową…, fragment miednicy, trzy pazury, kilka żeber, sześć kręgów ogonowych oraz kręgi szyjne.
Paratyp (IVPP V 4447.1) to kości udowe, lewa kość piszczelowa i strzałkowa. Autor opisu - Hou - dodatkowo wspomina o sześciu kręgach szyjnych i częściach prawej stopy.

Na podstawie 8-centymetrowej kości udowej oszacowano, że Wannanosaurus mierzył około 60 cm długości, 20 centymetrów wysokości i ważył około kilograma. Połą…czone kości czaszkowe świadczą… o tym, że ich właściciel w chwili śmierci był w pełni dorosły, lecz według Sereno i Sullivana był młody. Wannanosaurus tak jak inne dinozaury grubogłowe był roślinożerny. Żywił się zapewne nisko rosną…cymi, dominują…cymi w tamtych czasach roślinami takimi jak skrzypy, sagowce i paprocie. Prawdopodobnie mógł być także owadożerny.

Wg Roberta Sullivana (2006), Wannanosaurus pochodzi prawdopodobnie z wczesnego mastrychtu i może być młodym osobnikiem pochodzą…cego z tego samego przedziału czasowego Homalocephale calathocercos. Przemawia za tym budowa czaszki (konkretnie kości ciemieniowej, zaoczodołowej i łuskowej). Sullivan zaliczył wannanozaura do rodziny Pachycephalosauridae (którą… zresztą… uważa za takson tożsamy z Pachycephalosauria), z niepewną… pozycją… wewną…trz niej - incertae sedis.

Gatunki:
Wannanosaurus Hou, 1977
Wannanosaurus yansiensis Hou, 1977

Obrazek
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Poprawki już wprowadziłem:
Tomasz pisze:- długość: 0,6m
- wysokość: 0,2m
- waga: 1kg
spacje
Tomasz pisze:czas: około 83-71 Ma (kampanian??)
kampan, a także być może wczeny mastrycht - wg
Sullivan, R.M. (2006). "A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia)." New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 35: 347-365.
Tomasz pisze:Pachycephalosauria
Goyocephalia??
Homalocephaloidea??
Pachycephalosauridae??/Homalocephalidae??
należy poprzestać na Pachycephalosauria
Tomasz pisze:Wannanosaurus (znaczy "jaszczur Wannano") był bazalnym pachycefalozauroidem
pachycefalozaurem
Mimo że w analizach filogenetycznych wannanozaur zajmuje pozycję bazalną wśród pachycefalozaurów, może być to wynikiem młodocianej natury znalezionych osobników.
Tomasz pisze:Ten gad znany jest jedynie z pojedynczego szkieletu (holotyp: IVPP V4477) zawierającego przedni płat czaszkowy, kompletną dolną szczękę z siedmioma zębami, dwie prawie kompletne kości udowe, kość strzałkową, kość barkową, fragment miednicy, trzy pazury, kilka żeber, sześć kręgów ogonowych oraz kręgi grzbietowe.
z czaszki znaleziono więcej a znalezione kręgi to nie grzbietowe, tylko szyjne
inne kości holotypu to:
lewą kość zaoczodołową, kość łuskową i jarzmową, artykułowaną część prawej tylnej części czaszki - prawą kość czołową, tylną supraorbital?? kość zaoczodołową, kość łuskową, wyrostek bocznopotyliczny kości zewnętrznopotylicznej z fragmentami kości ciemieniowej, wyrostek bocznopotyliczny kości zewnętrznopotylicznej, z fragmentami kość ciemieniowej, supraoccipital, prawdopodobnie boczną kość klinową (ang ?laterosphenoid) i kość kwadratową.

Jest jeszcze paratyp (IVPP V 4447.1) - kości udowe, lewa kość piszczelowa i strzałkowa. Autor opisu - Hou - dodatkowo wspomina o sześciu kręgach szyjnych i częściach prawej stopy.
Tomasz pisze:Nie wiadomo jednak dokładnie do jakiej rodziny go zaliczyć. Jedni twierdzą że do Pachycephalosauridae, a inni, że do Homalocephalidae.
niepotrzebne zdanie - Homalocephalidae to nie monofiletyczny klad
Tomasz pisze:Na podstawie 8 centymetrowej
8-centymetrowej
Tomasz pisze:Połączone kości czaszkowe świadczą o tym, że ich właściciel w chwili śmierci był w pełni dorosły.
Lecz według Sereno i Sullivana był młody.

Do opisu proponuję włączyć te zdania:
Wg Roberta Sullivana (2006), Wannanosaurus pochodzi prawdopodobnie z wczesnego mastrychtu i może być młodym osobnikiem pochodzącego z tego samego przedziału czasowego Homalocephale calathocercos. Przemawia za tym budowa czaszki (konkretnie kości ciemieniowej, zaoczodołowej i łuskowej). Sullivan zaliczył wannanozaura do rodziny Pachycephalosauridae (którą zresztą uważa za takson tożsamy z Pachycephalosauria), z niepewną pozycją wewnątrz niej - incertae sedis.
Tomasz pisze:Wannanosaurus - Hou, 1977
Wannanosaurus yansiensis - Hou, 1977
myślinki

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Wannanosaurus (wannanozaur)

Post autor: szerman »

Tomasz pisze:Materiał koplany:
kopalny
Tomasz pisze:Wannanosaurus(znaczy "jaszczur Wannano")
A nie "z Wannano"?
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ