Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 26 sierpnia 2019, o 08:03

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [OPIS] antarctopelta
PostNapisane: 28 czerwca 2006, o 12:35 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Klasyfikacja :
Ornithischia
Thyreophora
Eurypoda
Ankylosauria.

Wielko??Ä? : 4 metry d??ugo??ci.

Czas wystÄ?powania : p????na kreda , ok. 65 mln lat temu.

Materia?? kopalny : Znalezisko w Formacji Santa Marta na Wyspie Jamesa Rossa w Antarktyce.

Opis:Antarctopelta oliveroi jest gatunkiem ??redniej wielko??ci ankylozaura ??yjÄ?cego w p????nej kredzie na terytorium dzisiejszej Antarktydy. Szkielet zosta?? odnaleziony w formacji Santa Marta, kt??ra by??a osadzona w p??ytkim ??rodowisku morskim i zawiera tak??e skamieliny morskie, takie jak zÄ?by rekin??w, pozosta??o??ci mozazaura Lakumasaurus antarcticus, a tak??e amonity. Okaz antarktopelty zosta?? zlokalizowany na Wyspie Jamesa Rossa na P????wyspie Antarktycznym w 1986 roku i jest pierwszym dinozaurem odkrytym w Antarktyce. Pomimo to dinozaur ten zosta?? nazwany i opisany dopiero w roku 2006.
Antarktopelta zosta??a nazwana przez argenty??skich paleontolog??w Leonardo Salgado i ZulmÄ? Gasparini. Nazwa pochodzi od miejsca znaleziska oraz greckiego s??owa pelta ("tarcza"). Nazwa gatunkowa (A. oliveroi) pochodzi od nazwiska argenty??skiego geologa Eduardo Olivero, kt??ry d??ugo pracowa?? na Antarktydzie i odkry?? pozosta??o??ci dinozaura.
Antarctopelta posiada cechy zar??wno ankylozaur??w, jak i nodozaur??w, co stwarza problemy w przydziale do odpowiedniej rodziny. Salgado i Gasparini przydzielili antarktopeltÄ? do Ankylosauria incertae sedis (niepewna pozycja). Wcze??niejsze badania sugerowa??y, ??e ankylozaur z Wyspy Jamesa Rossa to osobnik m??odociany. jednak??e teoria ta mo??e byÄ? obalona przez fakt, ??e krÄ?gi antarctopelty ukazujÄ? ca??kowite po??Ä?czenie ??uk??w nerwowych i trzon??w krÄ?g??w. Osobnik m??odociany powinien mieÄ? widoczne szwy miÄ?dzy krÄ?gami. Poza tym wstÄ?pna analiza histologiczna kilku ??eber i ko??ci palc??w pokazuje wewnÄ?trzne struktury kostne, kt??rych osobnik m??odociany nie powinien posiadaÄ?. dowodzi to, ??e odkryty okaz antarktopelty by?? osobnikiem w pe??ni doros??ym.

Antarctopelta oliveroi Salgado&Gasparini 2006 Formacja Santa Marta, Antarktyka.

Zr??d??o : http://en.wikipedia.org

Ostatnio edytowano 30 czerwca 2006, o 10:30 przez CHESTERAPTOR, łącznie edytowano 4 razy

Tytuł: Re: [OPIS] antarctopelta
PostNapisane: 28 czerwca 2006, o 14:06 
Ekspert
Ekspert

ParÄ? uwag redakcyjnych
CHESTERAPTOR napisał(a):
w Formacji Santa Marta na Wyspie Jamesa Rossa na Antarktydzie.

a) "formacji" ma??Ä? literÄ?,
b) je??li na wyspie, to nie "na Antarktydzie", tylko w Antarktyce.
CHESTERAPTOR napisał(a):
Okaz antarctopelty zosta?? zlokalizowany na Wyspie Jamesa Rossa na P????wyspie Antarktydzkim w 1986 roku.

c) po polsku: antarktopelty (przez k), tak??e gdzie indziej w tek??cie.
d) na P????wyspie Antarktycznym (a ??ci??lej - u brzeg????w P??w. Antaktycznego)
e) w Antarktyce/by?? pierwszym odkrytym antarktycznym dinozaurem.
CHESTERAPTOR napisał(a):
Antarctopelta zosta?? nazwany przez (...) Zulma Gaspariniego.

f) proponujÄ? uznaÄ? antarktopeltÄ? za nazwÄ? rodzaju ??e??skiego.
g) Zulma Gasparini te?? jest rodzaju ??e??skiego... (zob. http://www.osel.cz/popisek.php?popisek= ... 924557.jpg - po lewej: Dakosaurus :-))
CHESTERAPTOR napisał(a):
przydzielili antarctopeltÄ? do rodziny ancylosauria incertae sedis (niepewna pozycja).

h) Ankylosauria (du??Ä? literÄ? i przez k); zresztÄ? to nie jest rodzina (rodzinÄ? sÄ? Ankylosauridae).
CHESTERAPTOR napisał(a):
po??Ä?czenie ??uk??w nerwowych i ??rodk??w krÄ?g??w. Osobnik m??odociany powinien mieÄ? widoczne luki miÄ?dzy krÄ?gami.

i) po polsku "centra" krÄ?g??w to nie ich ??rodki, lecz trzony.
j) "??uki miÄ?dzy krÄ?gami" sÄ? bez sensu. W oryginale ( http://en.wikipedia.org/wiki/Antarctopelta ) mowa jest o "sutures", czyli o widocznych szwach miÄ?dzy trzonem krÄ?gu a ??ukiem nerwowym.
Skoro ju?? przet??umaczy??e?? has??o angielskiej wikipedii, warto siÄ? zrewan??owaÄ? wikipedystom i wrzuciÄ? przek??ad do polskiej wikipedii. My??lÄ?, ??e w wersji do encyklopedii na stonie Dinozaury.com nale??y wskazaÄ? has??o wikipedii jako podstawowe ??r??d??o (a mo??e jeszcze trochÄ? uzupe??niÄ? wiadomo??ciami skÄ?dinÄ?d?).

Tytuł:
PostNapisane: 28 czerwca 2006, o 15:28 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Okay, poprawione.

Tytuł:
PostNapisane: 28 czerwca 2006, o 20:16 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Antarctopelta to chyba drugi dinozaur z Antarktyki, czy te?? Antarktydy, po Crylophosaurus, bo by?? jeszcze Elvisaurus, ale to chyba synonim Crylophosaurusa

Tytuł:
PostNapisane: 28 czerwca 2006, o 21:33 
Ekspert
Ekspert

Danu napisał(a):
Antarctopelta to chyba drugi dinozaur z Antarktyki, czy te?? Antarktydy, po Crylophosaurus, bo by?? jeszcze Elvisaurus, ale to chyba synonim Crylophosaurusa

Antarktopelta by??a znaleziona wcze??niej ni?? kriolofozaur, tylko nazwana p????niej. SÄ? zresztÄ? i inne znaleziska - zob. http://www.enchantedlearning.com/subjec ... tica.shtml (antarktopelta figuruje tam jeszcze jako "a Nodosaurid Ankylosaur").

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 08:53 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Wiedzia??em o tym, chodzi mi oto, ??e nie stwierdzono konkretnego gatunku, tylko np. przedstawicieli jakiej?? rodziny.

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 13:53 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Ale ja my??lÄ?, ??e te gatunki, kt??re odnaleziono, to tylko u??amek rzeczywistej liczby gatunk??w, kt??re w mezozoiku zasiedla??y ten kontynent. Trzeba pamiÄ?taÄ?, ??e kiedys by??a po??Ä?czona z AustraliÄ? i trzeba tam spodziewaÄ? siÄ? takich samych gatunk??w, jakie odnaleziono w Australii.

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 14:06 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Pewnie tak by??o, jednak zorganizowanie wyprawy na AntarktydÄ?, to ogromne koszty, po zatym warunki sÄ? fatalne, jak do szukania dinozaur??w.

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 16:36 
Ekspert
Ekspert

Danu napisał(a):
Wiedzia??em o tym, chodzi mi oto, ??e nie stwierdzono konkretnego gatunku, tylko np. przedstawicieli jakiej?? rodziny.

Rodziny to abstrakcyjne kategorie ("szufladki systematyczne"). Ka??dy okaz musia?? nale??eÄ? do jakiego?? gatunku (nawet je??li badacze nie zdecydowali siÄ? go formalnie nazwaÄ?). Na pewno za?? sÄ? to inne dinozaury ni?? te opisane z nazwy.
I oczywi??cie pod lÄ?dolodem Antarktydy kryjÄ? siÄ? na pewno niezliczone - ale niedostÄ?pne - skamienia??o??ci bogatej gondwa??skiej fauny mezozoiku.

Tytuł:
PostNapisane: 29 czerwca 2006, o 19:12 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Chodzi??o mi w??a??nie o to, ??e nie nazwano konkretnych dinozaur??w, tylko napisano, ??e odnaleziono np nowego Ankylozaura

Tytuł:
PostNapisane: 9 lipca 2006, o 15:31 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Czy nadaje sie ten opis do encyklopedii, czy jeszcze cos dodaÄ??

Tytuł:
PostNapisane: 11 lipca 2006, o 13:33 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

My??lÄ?, ??e jak najbardziej, opis jest do??Ä? d??ugi i szczeg????owy

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 11:20 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Czy sÄ? ju?? rysopisy tego Ankylozaura i skÄ?d ten dinozaur tam siÄ? wziÄ???, przecie?? Ankylozaury ??y??y tylko w Azji i w Ameryce P?N, nieprawda?? :?: :| A skÄ?d niby wiadomo ??e to Ankylozaur, anie okaz Nodozaura blisko spoktrewnionego z przodkiem Ankylozaur??w lub niedok??adny szkielet Minmi :|

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 11:31 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
dilong napisał(a):
Czy sÄ? ju?? rysopisy tego Ankylozaura i skÄ?d ten dinozaur tam siÄ? wziÄ???, przecie?? Ankylozaury ??y??y tylko w Azji i w Ameryce P?N, nieprawda?? :?: :|

PamiÄ?taj, ??e niegdy?? kontynenty by??y po??Ä?czone, mo??e gdy by??a jeszcze Gondwana przodkowie antarktopelty przybyli na tereny dzisiejszej Antarktydy i tam ewoluowa??y (w p????nej kredzie z AntarktydÄ? by??a po??Ä?czona ju?? tylko Australia.)
dilong napisał(a):
A skÄ?d niby wiadomo ??e to Ankylozaur, anie okaz Nodozaura blisko spoktrewnionego z przodkiem Ankylozaur??w lub niedok??adny szkielet Minmi :|

Na pewno czym?? siÄ? r????ni??y - paleontologom chyba mo??na wierzyÄ?...

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 17:10 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Ale Ankylozaury nie ??y??y przecie?? w Australii, lecz tylko w Azji i Ameryce P????nocnej. Je??li nie mam racji niech kto?? mi da dow??d na istnienie Ankylozaur??w poza tymi kontynentami (nie wliczac do tego Antarctopelty) :? A poza tym w Jurze oba te kontynenty stanowi??y LaurazjÄ? (jeszcze z EuropÄ?).

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 18:13 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Imię i nazwisko: Krzysztof
[quote="dilong"]Ale Ankylozaury nie ??y??y przecie?? w Australii.
-------------------------------------------------------------------------

??e, co >> w Australii tak??e by??y dinozaury pancerne takie jak Minmi. Lepiej poczytaj ksiÄ???ki o dinozaurach.

''Samobójstwo jest... wyrazem, jest decyzją o tym, że więcej nie widzę możliwości życia w taki sposób, poradzenia sobie z życiem takim, jakim ono jest oraz nie widzę sensu życia, moja przyszłość nie istnieje, nie będzie mojej przyszłości''- R.I.P przyjacielu

Mój pradziadek uczestniczył w Trzecim Rozbiorze Polski - nie mam się z czego wstydzić, nie mam żalu o to do Niego. Był Polakiem w Armii Austriacko-Pruskiej. Pamięć o tym pozostaje we mnie na zawsze.

Od Początku Z Dinozaury.com2005-2015

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 18:19 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Chyba nie czyta??e?? wsztstkich moich post??w w tym temacie, wiesz, ??e wiem o Minmi i mnie nie obra??aj :!: :x Nie jestem przecie?? cymba??em :!: A propo nie ma dowod??w na istnienie Ankylozaur??w poza LaurazjÄ? (poza AntarctopeltÄ?-ale to wÄ?ptliwe)wiesz :!: :x Czekam na przeprosiny!!!!!!

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 18:22 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Krzysztof napisał(a):
dilong napisał(a):
Ale Ankylozaury nie ??y??y przecie?? w Australii.

-------------------------------------------------------------------------

??e, co >> w Australii tak??e by??y dinozaury pancerne takie jak Minmi. Lepiej poczytaj ksiÄ???ki o dinozaurach.

Tylko, ??e minmi by??a nodozaurem.

I tu mo??na zadaÄ? r??wnie?? drugie pytanie skad siÄ? wziÄ???a w Australii minmi? Je??li rozwiÄ?zemy jedno z tych dw??ch pyta?? wszystko bÄ?dzie jasne.

dilong napisał(a):
Chyba nie czyta??e?? wsztstkich moich post??w w tym temacie, wiesz, ??e wiem o Minmi i mnie nie obra??aj :!: :x Nie jestem przecie?? cymba??em :!: A propo nie ma dowod??w na istnienie Ankylozaur??w poza LaurazjÄ? (poza AntarctopeltÄ?-ale to wÄ?ptliwe)wiesz :!: :x Czekam na przeprosiny!!!!!!

ProszÄ? o zako??czenie k????tni. Forum jest miejscem dyskusji a nie k????tni!

Ostatnio edytowano 7 sierpnia 2006, o 18:23 przez Dino, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 18:23 
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur

Imię i nazwisko: Krzysztof
[quote="dilong"]Chyba nie czyta??e?? wsztstkich moich post??w w tym temacie, wiesz, ??e wiem o Minmi i mnie nie obra??aj :!: :x Nie jestem przecie?? cymba??em :!:
------------------------------------------------------------------------------------
Nie zamierza??em Cie obra??aÄ? tylko, najpierw powiniene?? byÄ? pewien i trochÄ? sobei poczytaÄ? a, nie pytaÄ? Nas o wszystko, w necie masz tak du??o info ??e nei musisz pytaÄ? o wszystko. Dosrywasz mi za to ??e, dosta??es ostrze??enie
:shock: . Nie chcÄ? siÄ? z TobÄ? k????ciÄ? bo to nei jest to miesce na to, ale za du??o sobei pozwalasz jak na nowego u??ytkownika w kierunku do mnie.

''Samobójstwo jest... wyrazem, jest decyzją o tym, że więcej nie widzę możliwości życia w taki sposób, poradzenia sobie z życiem takim, jakim ono jest oraz nie widzę sensu życia, moja przyszłość nie istnieje, nie będzie mojej przyszłości''- R.I.P przyjacielu

Mój pradziadek uczestniczył w Trzecim Rozbiorze Polski - nie mam się z czego wstydzić, nie mam żalu o to do Niego. Był Polakiem w Armii Austriacko-Pruskiej. Pamięć o tym pozostaje we mnie na zawsze.

Od Początku Z Dinozaury.com2005-2015

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 18:23 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Nie mozna powiedzieÄ? ??e jakie?? zwierzÄ? gdzie?? nie ??y??o bo nie ma innych przedstawicieli jego rodziny na tym terenie. SkÄ?d wiesz dilong, ??e ten w??a??nie okaz nie jest poczÄ?tkiem kolejnych odkryÄ? ankylozaur??w na Antarktydzie?

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 18:30 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Przepraszam :oops: ponios??o mnie macie racjÄ?. Ale mo??liwe jest to ??e Antarctopelta jest Nodozaurem, kt??ry wyewulowa?? w tym samym kierunku co Ankylozaury, co nie? :oops:

Tytuł:
PostNapisane: 7 sierpnia 2006, o 22:53 
Ekspert
Ekspert

dilong napisał(a):
Przepraszam :oops: ponios??o mnie macie racjÄ?. Ale mo??liwe jest to ??e Antarctopelta jest Nodozaurem, kt??ry wyewulowa?? w tym samym kierunku co Ankylozaury, co nie? :oops:

Przecie?? w tek??cie pierwszego postu jest wyra??nie napisane, ??e antarktopelta nale??y do Ankylosauria (czyli grupy nadrzÄ?dnej wzglÄ?dem Ankylosauridae i Nodosauridae), i ??e ma tak??e cechy nodozaur??w.
Polskie pojÄ?cie ankylozaury ma wÄ???sze i szersze znaczenie (Ankylosauridae i Ankylosauria). Ca??a dyskusja Dilonga opiera siÄ? na za??o??eniu, ??e chodzi o znaczenie wÄ???sze, chocia?? z tekstu wynika wyra??nie, ??e u??yto go w znaczeniu szerszym...

Tytuł:
PostNapisane: 18 listopada 2006, o 17:31 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Jednak zdj. jest!
http://internt.nhm.ac.uk/resources/nature-online/life/dinosaurs/dino-directory/drawing/Antarctopelta.jpg

Je??li ju?? jest zdj. to mo??e opis trafi do encyklopedii???

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1