Dinozaury Ameryki Północnej z granicy K/PG.

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 680
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Dinozaury Ameryki Północnej z granicy K/PG.

Post autor: Taurovenator »

Nazuul, w temacie o błędach w "Wędrówkach..." napisałeś, że Torosaurus oraz Ankylosaurus wymarly przed granicą K/PG. Chcę się więc zapytać jakie dinozaury nieptasie dożyly tego zdarzenia. Wśród nich napewno były:
a) Tyrannosaurus rex
b) Triceratops prorsus
c) Edmontosauru annectens.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dinozaury Ameryki Północnej z granicy K/PG.

Post autor: nazuul »

Nie napisałem, że Torosaurus i Ankylosaurus wymarły przed granicą K/Pg, ale, że nie jest pewne, czy były jeszcze wówczas:
nazuul pisze:czy na pewno Torosaurus i Ankylosaurus powinny być przy K/Pg
Przede wszystkim należy stwierdzić, że pewność jest tylko wtedy, gdy mamy stanowisko takie jak Tanis ( https://doi.org/10.1073/pnas.1817407116 ). Np. słynny róg ceratopsyda 3 m pod granicą K/Pg nie świadczy o dożyciu do K/Pg. Możemy jedynie szacować prawdopodobieństwo: jeśli np. mamy 100 okazów jakiegoś gatunku, wszystkie z wcześniejszych warstw, to prawdopodobnie nie dożył on K/Pg a jeśli mamy 2 okazy, 1 z dolnych warstw i 1 ze środkowych, to mógł dożyć K/Pg. Możemy sobie też przyjąć, że niewątpliwe występowanie w jakimś czasie przed granicą K/Pg (tj. znalezienie szczątków ileś metrów, które odpowiadają tysiącom lat) będziemy uznawać za uwiarygadniające dożycie do końca kredy.
Np. formacja Hell Creek dzielona jest na górną i dolną część a ta górna jeszcze na trzy części: dolną, środkową i górną. Z tej górnej 1/3 górnej połowy pochodzi Triceratops prorsus, ma ona ok. 30 m miąższości.
Ze stosunkowo późnych osadów znane są (tj. ww. górna 1/3 Hell Creek), poza wymienionymi przez Ciebie ( może za https://doi.org/10.1371/journal.pone.0016574.g002 ): smukły Tyrannosaurus, Anzu, Stygimoloch, Tatankaceratops a nie są: masywny Tyrannosaurus, Leptoceratops, Pachycephalosaurus (więcej o tym w hasłach o nich w ED oraz https://doi.org/10.1371/journal.pone.0188426.s001 ) (uwaga: dane te, zwłaszcza o Tyrannosaurus, mogą być nieaktualne).
Dakotaraptor też zapewne pochodzi z górnej 1/3 (za DePalma et al. 2014: "Upper Hell Creek Formation (Upper Maastrichtian), no more than 20 m below the Cretaceous-Paleogene Boundary, Harding County, South Dakota").
Kilka lat temu na konferencji SVP było też o późnym alwarezzaurydzie, 10 m - ok. 200.000 lat - poniżej K/Pg (Anduza et al. 2013 "New alvarezsaurid material from the Hell Creek Formation, Montana "Journal of Vertebrate Paleontology 32(5, abstracts): 77-78.).
Torosaurus ogólnie są z dolnych (wcześniejszych) warstw formacji Hell Creek, lecz jeden jest z górnej 1/3 górnej połowy. Sprawdzałem kiedyś Ankylosaurus i Denversaurus - i raczej żaden z wydatowanych (tj. kilka) nie jest z górnych osadów, ale nie pamiętam szczegółów.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ