Ile jest wszystkich dinozaurów?

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Awatar użytkownika
christofer01
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 18
Rejestracja: 1 lutego 2013, o 19:52
Imię i nazwisko: Krzysztof Koziński
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Ile jest wszystkich dinozaurów?

Post autor: christofer01 »

Hmm... zawsze kręciło mnie to ile jest odkrytych i ile się ich odnajduje dziennie.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ile jest wszystkich dinozaurów?

Post autor: Dino »

Na stronie głównej Encyklopedii Dinozaury.com! masz podaną liczbę nazw rodzajowych utworzonych przez naukowców - obecnie jest ich 1 491, z czego 813 jest uważanych za ważne (a wiec 678 nazw okazało się być synonimami, czyli tym samym opisanym po raz kolejny).

Jednak pytasz o to ile jest dinozaurów. Musisz sobie uświadomić, że pytanie o osobniki zachowane w stanie kopalnym jest problematyczne, gdyż nader często mamy do czynienia z pojedynczymi kośćmi, na podstawie których opisywane są nowe rodzaje, gatunki (czyli taksony). Poza tym trzeba sobie uświadomić, że nie każdy dinozaur ulegał fosylizacji (wówczas mielibyśmy kilometrowe warstwy dinozaurzych szkieletów pokrywających całą planetę ;)), materiał kopalny to o wiele mniej niż promil wszystkich zwierząt, które znajdowały się na naszej planecie. Co prawda, naukowcy starają się oszacować ile dinozaurów mogło żyć na naszej planecie (pamiętam, że były publikacje, jakoś nie przypomina mi się jednak żadna - może ktoś pomoże?), ale i tak nigdy nie dowiemy się jak było naprawdę :)

Dziennie odkrywa się dziesiątki nowych kości - zarówno w terenie, w czasie ekspedycji, czy w archiwach muzeów czy laboratoriach preparacyjnych. Nikt nie prowadzi dokładnego spisu każdej pojedynczej kości dinozaura odnajdywanej na świecie, gdyż jest to po prostu niemożliwe (wymagałoby permanentnej współpracy wielu zespołów badaczy i amatorów z całego świata, a naukowe znaczenie takiej bazy danych byłoby dosyć nikłe).

Jedno jest pewne - sporo jeszcze mamy do odkrycia (jak pokazują ostatnie lata - również na terenie Polski) ;)

ODPOWIEDZ