W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Awatar użytkownika
raptorek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 24
Rejestracja: 3 września 2012, o 17:57
Imię i nazwisko: Cezary Wódkowski
Lokalizacja: osięciny

W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: raptorek »

Witam. Od dawna ciekawi mnie w którym kraju odnaleziono najwięcej gatunków dinozaurów. Jest to Mongolia a może USA? Jeśli ktoś zna odpowiedź na to pytanie lub stronę internetową z podaną liczbą niech ją poda.
,,Gdyby dinozaury przetrwałyby to przetrwałyby zasłużenie"

David M. Raup

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: szerman »

Encyklopedia Dinozaurów - projekt d.com! - przechodzi teraz poprawki techniczne, więc nie jest online, a tam byłoby widać z którego kraju jest najwięcej rodzajów*, chociaż jest ona nieukończona i nie wszystkie dinozaury się w niej znajdują. Mimo to obstawiałbym USA albo Chiny, ale raczej to drugie.

* w ED jako hasła są rodzaje, a nie gatunki dinozaurów, więc tak do końca czarno na białym tego nie widać. Dlaczego - taki mamenchizaur (rodzaj) to nie jeden gatunek typowy (Mamenchisaurus constructus), a ok. 10 gatunków (m.in. M. youngi, M. sinocanadorum, itd.).
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: Utahraptor »

Nie mogę się doczekać, aż ED będzie kompletna. Będzie można robić wiele ciekawych statystyk, jak choćby ile dinozaurów jest w poszczególnych krajach :) Ciekawe, czy rzeczywiście Chiny wyprzedziły już USA. Wysoko może być oprócz Mongolii także Argentyna.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: Danu »

Rodzaje to pewnie Chiny, ale gatunki kto wie zależy jeszcze jak liczyć ważne, nie ważne itd.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: Tomasz Singer »

Najlepiej liczyć ważne. :wink:
Jakiś czas temu robiłem porównanie i w nowych rodzajach (po ukazaniu sie I wydania "The Dinosauria") Chiny już wyprzedziły USA, muszę jeszcze sprawdzić łącznie w starych i nowych.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: nazuul »

Te rodzaje po ukazaniu się I The Dinosauria to do kiedy sięgają?

Patrząc na to - dane z 2006 r. i też tylko rodzaje: http://www.wildprehistory.org/din_stat2006.htm
- to obecnie będą na pewno USA albo Chiny (wcale nie byłbym pewien, że Chiny przodują w ilości gatunków). Argentyna i Mongolia (odpowiednio 3 i 4 miejsce) daleko za nimi.

szerman - ED to jest bardzo kiepskie źródło do poznania odpowiedzi na to pytanie, bo jest tragicznie niekompletna - jeśli się nie mylę to nie zawiera nawet połowy rodzajów no i oczywiście jedynie rodzaje są uwzględniane.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: Tomasz Singer »

Generalnie od 1992 roku, chociaż jest kilka starszych, które w tym wydaniu się nie ukazały.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: nazuul »

No tak, ale oczywiście istotny jest moment końcowy tj. najnowszy rodzaj ("Jakiś czas temu robiłem...").
Szkoda, że wszyscy liczą rodzaje.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: W którym kraju odnaleziono najwięcej dinozaurów?

Post autor: szerman »

nazuul pisze:obecnie będą na pewno USA albo Chiny. Argentyna i Mongolia (odpowiednio 3 i 4 miejsce) daleko za nimi.
Wydaje mi się, że Argentyna odjechała Mongolii - wystarczy spojrzeć na ostatnich parę lat.
nazuul pisze:szerman - ED to jest bardzo kiepskie źródło do poznania odpowiedzi na te pytanie, bo jest tragicznie niekompletna - jeśli się nie mylę to nie zawiera nawet połowy rodzajów no i oczywiście jedynie rodzaje są uwzględniane.
Wiem. Mam nadzieję, że w tym roku ruszymy pełną parą, chociaż o ile dobrze pamiętam to było więcej, a nie mniej niż 50% taksonów (rodzajów).
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ