Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: Dawid Mika »

Witam!
Mam pytanie, zwłaszcza do osób z wykształceniem biologicznym. Jak wiadomo samo działanie ludzkiego układu nerwowego nie jest zbyt dobrze poznane (nie wiemy choćby, co naprawdę "lubią" wykorzystywać jako substrat komórki nerwowe - glukozę - jak mówi klasyczna hipoteza - czy ciałka ketonowe), dlatego tym bardziej kiepsko poznany jest układ nerwowy "gadów" i ptaków.
Jednak jeśli ktoś cokolwiek wie na ten temat proszę o pomoc.
Jak funkcjonuje układ nerwowy krokodyli, żółwi, hatterii i łuskoskórnych, a jak ptaków ? Błagam o jak najwięcej informacji na jego temat, najlepiej wykraczających poza wiedzę podręcznikową.
Przydałby mi się też e-mail czy telefon do jakiegoś ornitologa bądź herpetologa (jeżeli znacie kogoś takiego i wyrazi on na to zgodę), który mógłby mi kilka spraw w tej dziedzinie wyjaśnić.
Z góry dziękuję za pomoc,
DM

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: Utahraptor »

Mogę Ci poradzić sięgnięcie po MORPHOLOGY AND PHYSIOLOGY OF THE SQUAMATA (jest za darmo w sieci) tam są podstawowe informacje. Mnie zawsze bardziej interesowało poruszanie się niż układ nerwowy, więc nie mam biblioteczki w tym zakresie.
Btw. tak szlachetny temat zasługuje chyba na dział "paleontologia kręgowców" ;)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: Dawid Mika »

Utahraptor pisze:Mogę Ci poradzić sięgnięcie po MORPHOLOGY AND PHYSIOLOGY OF THE SQUAMATA (jest za darmo w sieci) tam są podstawowe informacje. Mnie zawsze bardziej interesowało poruszanie się niż układ nerwowy, więc nie mam biblioteczki w tym zakresie.
Btw. tak szlachetny temat zasługuje chyba na dział "paleontologia kręgowców" ;)
Dzięki, a wiesz może coś o ptakach albo krokodylach ?
W Biochemii Harpera pisze tylko, że ptaki mają bardzo wysoki poziom cukru we krwi, równy 250 mg/dl. Mam w książkach do biologii porównane mózgi różnych kręgowców, ale to tyle co nic.
Co do lokalizacji tematu - jesteś moderatorem, możesz przenieść.

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: polonozuch »

Ale dlaczego gady są w cudzysłowie (chodzi o temat)?
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: szerman »

polonozuch pisze:Ale dlaczego gady są w cudzysłowie (chodzi o temat)?
Gady to sztuczna nazwa określająca różne owodniowce. Można powiedzieć, że gady to zauropsydy i synapsydy (inaczej gady ssakokształtne). Ponieważ pierwsze i drugie nie są ze sobą spokrewnione (w klasyfikacji klasycznej - Linneusza - są gromadami tak, jak ptaki i ssaki). Gady to szersze pojęcie i w nauce nie używa się tej nazwy.
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Można powiedzieć, że gady to zauropsydy i synapsydy (inaczej gady ssakokształtne). Ponieważ pierwsze i drugie nie są ze sobą spokrewnione (w klasyfikacji klasycznej - Linneusza - są gromadami tak, jak ptaki i ssaki). Gady to szersze pojęcie i w nauce nie używa się tej nazwy.
Sprawa jest bardziej skomplikowana; zawartość taksonomiczna grupy Reptilia znacząco zmieniała się na przełomie lat. Początkowo wielu autorów włączało do niej wszystkie nieptasie i niessacze tetrapody (włącznie z płazami), choć w późniejszych latach przyjęło się, że to niessacze i nieptasie owodniowce, tylko nieptasie zauropsydy, albo używano tego terminu wymiennie z zauropsydami (były jeszcze inne koncepcje, ale mniej znaczące). Sprawa nie jest rozstrzygnięta.
Zainteresowanym polecam artykuł o historii terminu Reptilia i ewentualnym dalszym jego użyciu w systematyce:
Modesto SP, Anderson JS. 2004. The phylogenetic definition of Reptilia. Systematic Biology 53: 815-821. http://dx.doi.org/10.1080/10635150490503026
Dawid Mika pisze:Jak funkcjonuje układ nerwowy krokodyli, żółwi, hatterii i łuskoskórnych, a jak ptaków ?
Interesuje Cię konkretnie jakiś dział (kontrola i integracja, hormony, zmysły?) czy wszystko na ten temat?
Osobiście polecam książkę Fizjologia zwierząt. Adaptacja do środowiska Schmidta-Nielsena (choć jest raczej dość trudno dostępna).

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: Dawid Mika »

Zależy mi głównie na układu nerwowym w ścisłym znaczeniu tego słowa, tj. bez zmysłów i hormonów (bo to układ dokrewny).
Poszukam tej książki.
Dzięki!

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Układ nerwowy "gadów" i ptaków - funkcjonowanie

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mika pisze:Zależy mi głównie na układu nerwowym w ścisłym znaczeniu tego słowa, tj. bez zmysłów i hormonów (bo to układ dokrewny).
Formalnie tak, ale te dwa układy to w dużej mierze naczynia połączone, bo układ nerwowy sam jest producentem wielu hormonów i reguluje wiele funkcji wewnątrzwydzielniczych. Ale to tak na marginesie :)

Natomiast muszę dodać pewne istotne uzupełnienie do mojego poprzedniego posta: w polecanej przeze mnie książce układ nerwowy jest opisany raczej ogólnikowo, koncentrując się na przedstawieniu mechanizmów działania, a aspekt porównawczy jest mniej rozwinięty niż w innych działach. Co nie zmienia faktu, że i tak ją polecam, bo jest dobrze napisana :)
Natomiast szczegóły dotyczące układu nerwowego zarówno gadów, jak i ptaków zapewne znajdą się w trzecim tomie z PWN-owskiej serii Zoologia pod redakcją Czesława Błaszaka (na razie ukazały się dwa tomy o bezkręgowcach).
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

ODPOWIEDZ