Worki powietrzne u dinozaurów

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Worki powietrzne u dinozaurów

Post autor: Dawid Mika »

Witam i dziękuję za odpowiedź na moje pytanie co do kory mózgowej dinozaurów i relacji między maniraptorami. Mam kolejne pytania.

O ile dobrze wiem worki powietrzne stwierdzono u superzaura, miriszji, aerostona, celofyza, tekodontozaura, mażungazaura oraz kilku innych. Jednak jak jest z ich pochodzeniem ?
Czy są odziedziczone po wspólnym przodku czy to konwergencja ?
Ang. wiki podaje

The split between the ceratosaur line, which led to Majungasaurus, and the tetanuran line, to which birds belong, occurred very early in the history of theropods. The avian respiratory system, present in both lines, must therefore have evolved before the split, and well before the evolution of birds themselves. This provides further evidence of the dinosaurian origin of birds.[22]
Czyli wg niej worki powietrzne ceratozaurów (mażungazaur) i tetenurów (aeroston i inne) są… odziedziczone po wspólnym przodku. Jednak czy to stwierdzenie jest prawdziwe i odnosi się także do zauropomorfów ?
U scypionyksa znaleziono krokodylopodobny układ oddechowy, co wyklucza obecność worków powietrznych.
Na tej stronie piszą, że worki powietrzne neotetanurów, ceratozaurów i zauropodów to konwergencja. Ale czy tak skomplikowany układ mógł powstać w wyniku niezależnych mutacji i wyglądać tak samo u kilku grup ? Równocześnie u najstarszych pterozaurów nie ma pewności co do jego obecności, aleu późniejszych stwierdzono go.

Tak więc czy worki pterozaurów i różnych grup dinków to po prostu konwergencja ? Jaki jest obecny pogląd nauki na to ?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,
DM

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Worki powietrzne u dinozaurĂłw

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:O ile dobrze wiem worki powietrzne stwierdzono u (...) tekodontozaura
obecnie przemianowano Thecodontosaurus caducus na Pantydraco caducus. :wink:

Porządną i fachową odpowiedź znajdziesz pewnie w pracce Wedla, i na jego blogu, ale postaram się odpowiedzieć w skrócie. Wydaje się, że u neoteropodów jest to homologia (jeśli chodzi o szyję), lecz system ten rozwinął się w dalszych partiach ciała u majngazaura i tetanurów niezależnie. Zaawansowane zauropodomorfy (Eusauropoda) mają mocno rozwinięte worki, a niektóre formy bazalne (Pantydraco) także je mają, lecz nie te najbardziej bazalne (Saturnalia; nie wiem jak to jest u Panphagia - ja tam swoim niefachowym okiem jakieś wgłębienia widzę, ale nie mam pojęcia, czy to jest "to"). Co ciekawe, niepewna jest ich obecność u archeopteryksa. Wydaje mi się, że (1) ich obecność u ogromej większości taksonów nie jest zbadana, bo po prostu nikt ich nie badał pod tym kątem, (2) nie zawsze worki powodowały zmianę ksztaltu kości, więc nie widać ich śladów, bo np. znajdowały się w miejscu nie nadającym się do tego - patrz np. Mirischia, (3) kości często sa w złym stanie - zdeformowane, niekomlletne i słabo zachowane. Jak piszą Butler i in (2009) powołując się na Dzika (2003) u Silesaurus (dinozauromorf? dinozaur?) w szyi występuje pneumatyzacja. Dotychczas nie znaleziono ich u Ornithischia ani u Marasuchus (ornitodir? dinozauromorf?). Z kolei u pterozaurów bazalni członkowie są albo spneumatyzowani albo nie udało się wykazać braku czy obecności tych struktur - patrz Butler i in (2009) - Data Supplement.
Dawid Mika pisze:Tak więc czy worki pterozaurów i różnych grup dinków to po prostu konwergencja ? Jaki jest obecny pogląd nauki na to ?
Badania trwają :wink: . Mamy do wyboru takie możliwości:
worki powiertzne pojawiły się:
1) u bazalnych ornitodirĂłw
2) u pterozaurĂłw i dinozaurĂłw gadziomiedniczych niezaleĹźnie
3) u pterozaurĂłw, teropodĂłw i zauropodomorfĂłw niezaleĹźnie
4) a może jeszcze więcej razy u przedstawicieli powższych grup?

ODPOWIEDZ