[Opis] Kentrosaurus (kentrozaur)

Wszystko o groźnie wyglądających "zadaszonych jaszczurach"
Awatar użytkownika
Pawfunia
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 180
Rejestracja: 15 marca 2006, o 16:04
Lokalizacja: Przemysl,Podkarpacie
Kontakt:

[Opis] Kentrosaurus (kentrozaur)

Post autor: Pawfunia »

Odnośniki do aktualnego opisu:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ntrosaurus
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?p=38331#p38331
ŁCz


__________
Aktualny opis na dole wątku. MSz

Ten Afryka??ski Stegozaur jest uzbrojony w duza liczbe kolc??w i ma??ych p??yt raczej ostro zako??czonych. kolce ciagna sie od ogona do miednicy i bylo ich 6-10 w tym 2 na przednich lapach. Dalej od miednicy do szyi ciagnal sie zÄ?d okolo 18 ostro zako??czonych plyt. Odkryty zostal w 1912 roku w Tanzani okazal byc maly 3,5m-5m dlugosci. Niestety 2 znane szkielety
Kentrosaurusa przepadly w zgliszczach po alianckich bombach.
Mierzyl 3-5m dlugosci
Wazyl 1-1,5 T
Zyl 156-150 mlt
Nazwa oznacza "
Kolczasty jaszczur"

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

Odkryli go dwaj niemieccy naukowcy w latach 1909 - 1912. Zosta?? nazwany przez Edwina Henninga.

http://www.dinoruss.org/jim-robins-art/Kentrosaurus.gif

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

R??wnie dobrze mog??aby?? ziewaÄ? na ka??de wspomnienie o tyranozaurach, triceratopsach, stegozaurach, deinonychach, welociraptorach, diplodokach... Twoja wypowied?? nie ma najmniejszego sensu i nic nie wnosi do dyskusji.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Eustreptospondyl
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 30
Rejestracja: 13 maja 2006, o 11:14
Lokalizacja: Mongolia:)

Post autor: Eustreptospondyl »

popieram nanozaurusa 100 razy te same informacje
nareszcie na forum dowiem siÄ?czego?? wiÄ?cej
http://www.dinozaury.com.pl/ - my??la??em ??e to nasza...

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Nanosaurus pisze:S??ysza??am o kentrozaurach 100 razy...( ziewniÄ?cie)
Eustreptospondyl pisze:popieram nanozaurusa 100 razy te same informacje
A może Ty rozbudujesz (razem z Nanosaurusem?) hasło Kentrosaurus o mniej banalne informacje?
Chciałem zauważyć, że w encyklopedii (a więc najpierw na forum), powinny się pojawić nie tylko hasła o jakichś nieznanych nikomu gatunkach dinozaurów opisanych w XIX wieku na podstawie pojedynczych okruchów kości, ale także (a może przede wszystkim) hasła poświęcone dobrze znanym dinozaurom (bo większość internautów będzie się właśnie na ich nazwy natykać i szukać w encyklopedii rozwinięcia informacji). Więc nie ma co wybrzydzać, że o jakimś dinozaurze ktoś już słyszał. Jeśli się wie o nim coś więcej, warto uzupełnić hasło o te mniej powszechnie znane fakty.
Swoją drogą, gdybym wiedział, że kentrozaury tak już wszystkich nudzą, to nie zrobiłbym o nich wystawy: http://muzeum.pgi.gov.pl/wystawy/kolczaste_dinozaury/ (osoby mające już dość kentrozaurów, proszone są o niepatrzenie na "Gucia")...

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Eustreptospondyl pisze:100 razy te same informacje
Eustreptospondyl pisze: moje informacje:
kentrosaurus(kentrozaur) znaczy kolczasty jaszczur 5 m.d??.
Wszystkie te informacje - nazwa polska, łacińska, znaczenie i długość są podane w oryginalnym poście Pawfuni.
Eustreptospondyl pisze:??y?? w p????nej j??rze w Tanzanii
Również i ta informacja jest w oryginalnym opisie (tyle, że tam jest podany precyzyjniej wiek w milionach lat, zamiast okresu - chociaż zastrzegasz, żeby nie poprawiać ortografii, warto pamiętać, jak się pisze jura - żebyś kiedyś nie napisał "Jórassic Park" :-)).
Tak naprawdę zresztą kentrozaur nie "żył w Tanzanii", tylko w Gondwanie (Tanzania powstała w 1964 roku); znane wszystkim kości kentrozaura właściwie nigdy nie były w Tanzanii - Tendaguru, gdzie znaleziono szczątki kentrozaura leżało przed pierwszą wojną światową w Niemieckiej Afryce Wschodniej, i zaraz po wydobyciu przewieziono je do Niemiec.
Eustreptospondyl pisze:wystawy:Naturbistorisches Museum,Uniwersytet Humboldta,Berlin;Instytut i Muzeum Geologiczne i Paleontologiczne, Uniwersytet w Tybindze(Niemcy)
Warto ujednolicić i podawać nazwy albo w oryginale, albo po polsku - wtedy powinno być Muzeum Przyrodnicze (albo Muzeum Historii Naturalnej) zamiast Naturhistorsches Museum (w pierwszym członie niemieckiej nazwy nie ma b, tylko h).
Jak widzisz, Eustreptospondylu, nie jest tak łatwo znaleźć nowe, poprawne, a przy tym oryginalne i nie powtórzone 100 razy informacje do encyklopedii, nawet jeśli się krytykuje cudzą pracę.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ja uwa??am, ??e na forum ka??dy powinien pisaÄ? o jakim dinozaurze chce, a je??li kogo?? nudzi np Kentrosaurus (wed??ug mnie to bardzo ciekawy dinozaur), to mo??e powinien zmieniÄ? zainteresowania, lub nie komentowaÄ? czyjej?? pracy, w taki spos??b. My??le, ??e ka??dy dinozaur bez wyjÄ?tku jest interesujÄ?cy.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

W Ba??towskim Parku Jurajskim widzia??em Kentrozaury stojÄ?ce na dw??ch ko??czynach. Raczej Kentrosaurus porusza?? siÄ? na czterech, a nie na dw??ch ko??czynach.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dinosaur Man »

Ja widzia??em dwie "wersje" kentrozaura- z bocznymi kolcami przy ??opatkach i z bocznymi kolcami przy biodrach. Z czego to wynika i czy m??g??by mi to kto?? wyja??niÄ??
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Kentrozaur z kolcami na ??opatkach to poprawiony model. Za?? ten model z kolcami przy biodrach to stary b??Ä?d.
Obrazek
Geologia UW

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

dilong pisze:W Ba??towskim Parku Jurajskim widzia??em Kentrozaury stojÄ?ce na dw??ch ko??czynach. Raczej Kentrosaurus porusza?? siÄ? na czterech, a nie na dw??ch ko??czynach.
Polecam:
http://www.pgi.gov.pl/pdf/pg_2006_07_11.pdf
i
http://muzeum.pgi.gov.pl/wystawy/kolczaste_dinozaury/

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Czy to znaczy, ??e i Stegosaurus by?? dwuno??nym dinozaurem ? To niewiarygodne. :shock:
Geologia UW

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

dilong pisze:Czy to znaczy, że i Stegosaurus był dwunożnym dinozaurem ? To niewiarygodne. :shock:
Gerard Gierliński jest o tym święcie przekonany (na podstawie tropów, położenia środka ciężkości itp.). Ja jestem bardziej sceptyczny (grubość kości kończyn przednich i tylnych). Ale nawet słoń (prawie cała masa przed biodrami, prawie nic - za) potrafi stanąć słupka. Z proporcjami stegozaura chód dwunożny byłby o wiele łatwiejszy (kiedyś zwracał na to uwagę Bob Bakker i przekonująco to rysował). Ale jak często chodziły na dwóch i na czterech łapach - nie wiem.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Karol Sabath pisze:(na podstawie trop??w, po??o??enia ??rodka ciÄ???ko??ci itp.).
Na starej wersji forum tez o tym pisalem. Tu akurat ciekawi mie kwestia srodka ciezkosci - ten mialby chyba raczej popierac teorie "czworonoznego" stegozaura, poniewaz znajdowal sie w okolicach bioder...

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Daniel Madzia pisze:ciekawi mie kwestia srodka ciezkosci - ten mialby chyba raczej popierac teorie "czworonoznego" stegozaura, poniewaz znajdowal sie w okolicach bioder...
Nie rozumiem. Jeśli środek ciężkości znajduje się w okolicach bioder, można bez wysiłku zrównoważyć ciało idąc na dwóch nogach (bo nie "przeważa" w przód). Jeżeli środek ciężkości jest dużo przed biodrami, żeby oderwać przednie kończyny od ziemi i się nie przewrócić, trzeba przesunąć rzut środka ciężkości na podłoże ku tyłowi, tak, by wypadł w obrębie punktów podparcia (a więc znalazł się za końcami palców stóp). Najczęściej uzyskuje się to "stając dęba", czyli unosząc środek ciężkości w górę. Wtedy jego pionowy rzut na podłoże przesuwa się ku tyłowi. Ale nie jest to wygodne (obciąża mięśnie grzbietu).

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Czyli sÄ?dzisz,??e Stegosaurus jest dwuno??nym dinozaurem ? :shock:
Ostatnio zmieniony 13 sierpnia 2006, o 13:46 przez dilong, łącznie zmieniany 1 raz.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Toz co to :lol:
Ja zas czytalem, ze dwunoznosc stegozaura jest nie mozliwa (m.in.) ze wzgledu na polozenie srodka ciezkosci w okolicach bioder... widocznie zagmatwalem...

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Post autor: Dakota »

Czytajac wasze posty, dochodze do wniosku, ze, jako specjalisci :wink: , odpowiecie na moje pytanie. Ile palcow u stop miały kentrozaury? Pytam, bo, analizujac anatomie dinozaurow na przykladach pewnych "eksponatow" :D, zwrociłam uwage na rożnice w liczbie palcow u stop przednich i tylnych. Sprawdzalam nawet te informacje w roznego rodzaju zrodlach, ale nigdzie nie jest to w sposob oczywisty wyjasnione. Wydaje mi sie, ze jest to jakis absurdalny blad, ale nie mam calkowitej pewnosci. Dlatego tez zwracam sie z tym pytaniem do was.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Różnice w liczbie palców między stopami i tylnymi nie są niczym nadzwyczajnym w przyrodzie. Zdarzają się™ całkiem często. Wynika to najczęściej z redukcji liczby palców, która zachodzi niezależnie w dł‚oniach i stopach. Za rozwój tych kończyn odpowiadają… nieco inne geny. Jak jest dokładnie u kentrozaurów nie pamię™tam, rzuć okiem na jakieś› dokładniejsze rekonstrukcje.
Biologia, UW

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Post autor: Dakota »

Poszłam za radą Utahraptora i postanowiłam poszukać ilustracji kentrozaura przez wyszukiwarkę grafiki Google. Niestety, nie znalazłam zbyt wielu obrazków, które stanowiłyby niezbity dowód mogący posłużyć do rozwiązania problemu. Na podstawie bodajże dwóch wyraźniejszych zdjęć mogę jednak stwierdzić, że w istocie kentrozaury posiadały jednakową liczbę palców (4) na wszystkich stopach, zarówno przednich, jak i tylnych. Problem wydaje się być (przynajmniej na razie) rozwiązany. :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Ano dziwne. Też właśnie poszukałem i oto co stwierdzam: kentrozaur miał więcej palców w przednich kończynach (4-5, raczej 5) i mniej w tylnych (3). Tak jak stegozaur. Co jest rzeczą całkowicie normalną, jak już pisał Utahraptor. Gorzej, gdyby różniły się w liczbie palców w przypadku tych samych par kończyn. Właściwie to chyba nie znaleziono dolnych partii przednich kończyn. Tak przynajmniej wynika z rysunku zamieszczonego w książce "The Dinosauria" (pierwsza edycja).


kentrozaur
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 060063.jpg
http://www.dinosaurexperts.com/PHOTOS%2 ... Berlin.jpg


stegozaur
http://www.copyrightexpired.com/earlyim ... saurus.jpg
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Post autor: Dakota »

Rzeczywiście, na tych zdjęciach wszystko wyraźnie widać. Widocznie wyszukiwarka grafiki Google nie jest aż tak skuteczna, ponieważ w wynikach wyświetliło się mnóstwo zdjęć szkieletu podobnych do tych, jednak w wersji mikro :) .
Chcesz zatem powiedzieć, nazuulu, że dolne fragmenty przednich kończyn w ogóle nie zostały odnalezione wśród szczątków kopalnych i są jedynie próbą rekonstrukcji? Skoro tak, można zaryzykować stwierdzenie, że mój "eksponat" został wykonany prawidłowo (poza tym od początku tak mi się wydawało, ponieważ swego czasu sprawdzałam nawet, czy zgadza się liczba płyt i kolców na grzbiecie; ze zdumieniem stwierdziłam, że tak! :D ). Liczba palców wynosi odpowiednio 4 na przednich i 3 na tylnych łapach.
Jeśli ktoś mógłby powiedzieć coś jeszcze lub przedstawić inną sugestię na ten temat, słuchamy! :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dakota pisze:Widocznie wyszukiwarka grafiki Google nie jest aż tak skuteczna, ponieważ w wynikach wyświetliło się mnóstwo zdjęć szkieletu podobnych do tych, jednak w wersji mikro :) .
Bo na te zdjęcia trzeba jeszcze kliknąć, to się pokażą w oryginalnym rozmiarze. :wink:
Dakota pisze:Chcesz zatem powiedzieć, nazuulu, że dolne fragmenty przednich kończyn w ogóle nie zostały odnalezione wśród szczątków kopalnych i są jedynie próbą rekonstrukcji?
Pomyliłem się, zostły odnalezione, ja spojrzałem po prostu nie na ten rysunek co trzeba. :oops: Zdaje się, że odnaleziono tyle szczątków, że można zmontować kompletny szkielet.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Dakota
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 21 września 2008, o 10:17

Post autor: Dakota »

W rzeczy samej, klikałam, ale zdjęcia miały w rzeczywistości taki sam rozmiar jak miniaturki w wynikach wyszukiwania (czyli mikro :( ).

W porządku, takie małe zamieszanie na forum zapewne nic nikomu nie zawadzi :wink: .

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Opis:Kentrozaur

Post autor: nazuul »

Kolejność autorów alfabetyczna.
Paweł Kozek, Karol Sabath, Marcin Szermański, Maciej Ziegler. Korekta: Adrian Tkocz pisze:Kentrosaurus (kentrozaur)

długość: 4-5,5 m
masa: 0,7-1,8 t
miejsce: Tanzania (formacja Tendaguru: ogniwa Middle Dinosaur i Upper Dinosaur)
czas: 153-145 (-140?) Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Thyreophora
Stegosauria
Stegosauridae


Wstęp
Kentrosaurus to nieduży, zaawansowany stegozaur z późnej jury i być może też wczesnej kredy. Żył na terenie dzisiejszej Afryki w otoczeniu wielu znanych dinozaurów (zob. akapit o paleoekologii w opisie Elaphrosaurus).

Odkrycie
Kentrozaur odkryty został na obszarze dzisiejszej Tanzanii podczas słynnych wypraw organizowanych przez Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie w latach 1909-1912. Jego kości właściwie nigdy nie były w tym państwie - Tendaguru, gdzie je znaleziono, leżało przed pierwszą wojną światową w Niemieckiej Afryce Wschodniej i zaraz po wydobyciu przewieziono je do Niemiec. Kentrozaura opisał paleontolog Edwin Hennig.

Etymologia i taksonomia
Kiedy Henning nazywał swego nowego przedstawiciela stegozaurów, chciał nazwą zwrócić uwagę na jego opancerzenie. Z greckich kentron (κεντρον), znaczącego "ostrze", lub "kolec" oraz sauros (σαυρος), znaczącego z kolei "jaszczur" utworzył nazwę Kentrosaurus. Epitet gatunkowy aethiopicus wziął od miejsca pochodzenia jego szczątków.
W związku z podobieństwem do nazwy amerykańskiego dinozaura rogatego - centrozaura, Hennig przemianował Kentrosaurus na Kentrurosaurus a Nopcsa na Doryphorosaurus, co jednak było niepotrzebne, gdyż w myśl zasad taksonomicznych nawet jedna literka tworzy różnicę - obie nazwy są młodszymi synonimami ważnej nazwy Kentrosaurus.

Materiał kopalny
Lektotyp (MB.R.4800.1-37) to kręgi grzbietowe, kość krzyżowa, kości biodrowe, udowe i łokciowe oraz kompletny ogon. Pozostały materiał to ok. 1200 kości ok. pięćdziesięciu osobników, zarówno młodych, jak i dorosłych. Z czaszki znane są mózgoczaszki i kość zębowa. Materiał pozaczaszkowy daje praktycznie pełny obraz tej części szkieletu zwierzęcia (o ile rzeczywiście reprezentują one jeden gatunek, gdyż kości zostały znalezione nieartykułowane w osadach z różnego wieku i lokalizacji). Większość materiału (np. pięć kości śródręcza) została zniszczona w czasie II wojny światowej.
W oryginalnym opisie Henning nie wyznaczył holotypu. Jednak w szczegółowej monografii na temat Kentrosaurus w 1925 r., Henning wybrał na lektotyp najbardziej kompletny z częściowych szkieletów, zawierający kręgi i kości kończyn. Nieświadomy tego wyznaczenia, Peter Galton wyselekcjonował dwa kręgi grzbietowe z materiału kopalnianego zilustrowanego przez Henninga w 1915 r., opisując je jako holotyp. Jednak jest on nieważny, gdyż lektotyp Henninga został wcześniej zdefiniowany. Dwa kręgi Galtona są do dziś czasem błędnie uważane za typowy okaz (np. w Maidment i in., 2008).

Budowa
Ten afrykański stegozaur był uzbrojony w dużą liczbę kolców i małych płyt, zazwyczaj ostro zakończonych. Kolce ciągnęły się od końca ogona do miednicy - było ich 8 (?7) par. Dalej, od miednicy do szyi, ciągnęły się dwa rzędy ostro zakończonych płyt - łącznie było ich 12 (?14). Dodatkowo miał dwa kolce na barkach.
Dzięki przeprowadzonym na początku XXI wieku badaniom nad tropami przypisywanymi stegozaurydom, naukowcy doszli do wniosku, że stegozaury przynajmniej od czasu do czasu poruszały się na dwóch tylnych kończynach. Dzięki temu mogły sięgać do znacznie wyżej rosnącej roślinności. Analizy komputerowe szkieletu wskazały, że kentrozaur po stanięciu na tylnych nogach mógł zrywać liście z wysokości ok. 3,3 m, podczas gdy na czworaka mógł dosięgnąć tylko do wysokości ok. 1,7 m. Przednie kończyny stegozaurów były bardzo podobne do zauropodzich i słoniowych - kości śródręcza były ustawione pionowo, co powodowało, że poruszały się bardzo powoli.
Długi, masywny i giętki ogon, zakończony długimi kolcami służył zapewne do obrony przed drapieżnikami. Kentrozaur mógł razić przeciwników od poziomu gruntu do wysokości ok. 3 m. Zapewne odwracał głowę do tyłu, aby dobrze wycelować cios.


Spis gatunków:
Kentrosaurus Hennig, 1915
= Kentrurosaurus Hennig, 1916
= Doryphorosaurus Nopcsa, 1916
K. aethiopicus Hennig, 1915
= Kentrurosaurus aethiopicus (Hennig, 1915) Hennig, 1916
= Doryphorosaurus aethiopicus (Hennig, 1915) Nopcsa, 1916


Źródła:
Bussert, R., Heinrich W.-D., Aberhan, M. (2009) "The Tendaguru Formation (Late Jurassic to Early Cretaceous, southern Tanzania): definition, palaeoenvironments, and sequence stratigraphy" Fossil Record, 12(2), 141-174. doi: 10.1002/mmng.200900004

Galton, P.M. & Upchurch, P. (2004) "Stegosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. (ed) "The Dinosauria (2nd edition)" University of California Press, Berkeley, 343–362.

Maidment, S.C.R., Norman, D.B., Barrett, P.M., & Upchurch, P. (2008) "Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia)" Journal of Systematic Palaeontology, 6(4), 367-407. doi:10.1017/S1477201908002459

Maidment SCR (2010) "Stegosauria: a historical review of the body fossil record and phylogenetic relationships" Swiss Journal of Geosciences, 103(2), 199-210. DOI: 10.1007/s00015-010-0023-3

Mallison, H. (2010) "CAD assessment of the posture and range of motion of Kentrosaurus aethiopicus HENNIG 1915" Swiss Journal of Geosciences, 103 (2), 211-233. DOI: 10.1007/s00015-010-0024-2

Senter, P. (2010) "Evidence for a sauropod−like metacarpal configuration in stegosaurian dinosaurs" Acta Palaeontologica Polonica, 55 (3), 427–432. doi:10.4202/app.2009.1105

http://en.wikipedia.org/wiki/Kentrosaurus

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford



Obrazki
Rekonstrukcja Kahlessa
Rekonstrukcja Jamesa Fielda
Rekonstrukcja Edyty Felcyn
Rekonstrukcja szkieletu - lektotyp z uzupełnionymi brakującymi kośćmi z innych osobników w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ