[opis] Miragaia (miragaja)

Wszystko o groźnie wyglądających "zadaszonych jaszczurach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6689
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

[opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: nazuul »

Łukasz jest współautorem - wykorzystałem zdania z jego tłumaczenia abstraktu. Wprowadzona została poprawka zasugerowana przez Daniela (klik)
--------------------------------------------------------------------------------

Miragaia (miragaja)

długość: 6-7 m
masa: 1-2 t
miejsce: Portugalia - Miragaia (formacja Sobral)
czas: 153-147 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Stegosauria
Stegosauridae
Dacentrurinae


Wstęp
Miragaia longicollum to stegozauryd z późnej jury Portugalii. Charakteryzuje się niezwykle długą… szyją…, jak na dinozaura ptasiomiednicznego.

Etymologia
Nazwa dinozaura pochodzi od lokalizacji i jednostki geologicznej, w której odkryto jego pozostałości. Nazwę Miragaia można też interpretować jako "wspaniała bogini Ziemi" (Mira- można odczytać jako żeńską… formę mirus, czyli "wspaniały", a Gaia to grecka bogini Ziemi - Gaja). Epitet gatunkowy - longicollum - odnosi się do długiej szyi (z łac. longus - "długi" + łac. collum - "szyja").

Materiał kopalny
Miragaia longicollum została opisana na podstawie częściowego, artykułowanego szkieletu i zawiera jedyne znane szczą…tki czaszki wśród europejskich stegozaurów. Holotyp to niemal kompletna przednia część szkieletu (ML 433) z niekompletną… czaszką… (prawa kość przedszczękowa, część lewej k. szczękowej, lewa k. nosowa, prawa zaoczodołowa, obie kości ką…towe), 15 kręgów szyjnych (brak dźwigacza i obrotnika) z powią…zanymi żebrami, dwa kręgi grzbietowe, obie kości: krucze, łopatki, ramienne, promieniowe, łokciowe, jedna kość śródręcza, trzy paliczki, 12 fragmentów żeber, szewron, kolec skórny i 13 płyt.

Drugi okaz (ML 433-A) to należą…ce do młodego osobnika dwa trzony kręgów grzbietowych, trzy łuki neuralne z grzbietu, prawa kość łonowa i lewa biodrowa. Nie ma pewności, czy to rzeczywiście szczą…tki M. longicollum, w każdym razie odnaleziono go bardzo blisko holotypu.

Lokalizacja i stratygrafia
Okaz typowy znaleziono niedaleko Miragaia w gminie Lourinhã w Portugalii. Osady pochodzą… z późnej jury (późny kimeryd-wczesny tyton) z jednostki Miragaia formacji Sobral (grupa Lourinhã).

Budowa i paleoekologia
Miragaia posiadała długą… szyję złożoną… z przynajmniej 17 kręgów szyjnych. To o 8 kręgów szyjnych więcej niż u szyj bazalnych ptasiomiednicznych, takich jak Scutellosaurus. Miragaja posiada więcej kręgów szyjnych niż większość zauropodów. To prawie najwyższa wartość ze wszystkich nieptasich archozaurów (więcej miał przynajmniej Mamenchisaurus youngi, bo aż 18). Długość szyi była spowodowana przez zmianę przednich kręgów grzbietowych w szyjne i, prawdopodobnie, wydłużenie trzonów. Wszystkie te anatomiczne cechy są… zbieżnością… ewolucyjną… z cechami u szyj zauropodów. W toku ewolucji stegozaurów można zaobserwować wydłużanie szyi - o ile Huayangosaurusmiał ich 9, to Stegosaurusarmatus 12-13, a Hesperosaurus 13. Miragaja jest zwieńczeniem tego trendu. Powodem wydłużenia szyi mogły być: przystosowanie do żerowania na roślinach na wysokości nie zajętej przez inne taksony, selekcja płciowa lub, czego nie zasugerowano w pracy Mateusa i in. (2009) do lepszej widoczności - miragaja mogła być może dzięki niej szybciej wypatrzyć drapieżnika i lepiej wycelować ogonem uzbrojonym zapewne w ostre kolce. Lecz długa szyja mogła także ułatwić teropodom upolowanie stegozaura. Hipotezę o przystosowaniu do sięgania wyżej po rośliny poddano w wą…tpliwość - długa szyja pozwalała sięgać na wysokość do 2,5 m, lecz typowa wysokość na której znajdowała się głowa to 1-1,5 m, co odpowiada także rodzajom Draconyxi Stegosaurus. Maksymalny zasięg szyi miragai przekracza Stegosaurus o 30 cm. Pozwalało to żerować na skrzypowych i olbrzymkowcach (paprociach drzewiastych). Co ciekawe w mniej więcej tym samym czasie w Ameryce Południowej żył zauropod Brachytrachelopan, który, jak się przypuszcza, zajmował niszę ekologiczną… zajmowaną… przeważnie przez dinozaury ptasiomiedniczne.

Pozycja filogenetyczna
Jak wynika z przeprowadzonej przez autorów opisu dinozaura analizy kladystycznej (na podstawie Maidment i in., 2008 z dodatkowymi czterema cechami), Miragaia jest blisko spokrewniona z Dacentrurus. Dla tych zwierzą…t nazwano nowy klad - Dacentrurinae. Nazwa Dacentrurinae została zdefiniowana jako "najszerszy klad zawierają…cy wszystkie stegozaury bliżej spokrewnione z Dacentrurus armatus niż z Stegosaurusarmatus". Jest to klad siostrzany do Stegosaurinae, który zawiera Stegosaurus armatus, S. mjosi (Hesperosaurus) i S. homheni (Wuerhosaurus). Analiza wykazała, że Dacentrurus jest zaawansowanym stegozaurydem, wbrew wcześniejszym badaniom, w których figurował on jako najbardziej bazalny członek Stegosauridae.

Synonim Dacentrurus?
Począ…tkowo wzięto szczą…tki miragai za pochodzą…ce od Dacentrurus. Jak pisze Adam Yates na blogu Dracovenator, być może to rzeczywiście szczą…tki tego dinozaura, który jest znany głównie z pozostałości tylnej części ciała. Żadnej z cech, których kombinacja jest diagnozą… Miragaia longicollum nie można porównać z Dacentrurus armatus. Inne różnice, zawarte w danych, które posłużyły do wyznaczenia pozycji systematycznej poprzez analizę kladystyczną…, są… zmienne (np. stosunek długości do szerokości kości ramiennej). Ponadto, różnice między dacentrurem a miragają… są… mniejsze niż między gatunkami stegozaura (uznanymi za takie w pracy Maidment i in. - 2008, lecz równie dobrze można by je uznać za odrębne rodzaje, które można połą…czyć np. nowym kladem Stegosaurini, a nie "wrzucać" do jednego rodzaju). Być może autorzy pracy opisują…cej dinozaura dysponują… danymi, które potwierdzają… odrębność (przynajmniej gatunkową…) obu rodzajów, lecz nie umieścili ich w artykule.


Spis gatunków:
Miragaia longicollum Mateus, Maidment i Christiansen, 2009


Źródła:
Mateus O, Maidment SCR & Christiansen NA (2009) "A new long-necked 'sauropod-mimic' stegosaur and the evolution of the plated dinosaurs" Proceeding of the Royal Society B 276, 1663, 1815-1821 Opublikowane online 25.02.2009 doi: 10.1098/rspb.2008.1909

Pi L, Ou Y, & Ye Y (1996) "A new species of sauropod from Zigong, Sichuan, Mamenchisaurus youngi" Zigong Dinosaur Museum Papers on Geosciences Contributed to the 30th International Geological Congress 1996: 87-91
[tłumaczenie na angielski Willa Downsa, 2000]


http://dml.cmnh.org/2009Feb/msg00249.html

http://dracovenator.blogspot.com/2009/02/stegopod.html

Obrazki:
Rekonstrukcja miragaji - ma za mało płyt na szyi (autor: David Lam)

Duża rozdzielczość:
http://dewlap.deviantart.com/art/Portug ... r-86763848
Obrazek


Rycina z pracy Mateus i in. (2009). Leganda:
(a) Rekonstrukcja szkieletu M. longicollum (holotyp ML433 i powiększone kości miednicy z ML433-A)
(b) Filogeneza i chronostratigrafia kladu Stegosauria. Klady: 1, Thyreophora; 2, Eurypoda; 3, Stegosauria; 4, Stegosauridae; 5, Dacentrurinae; 6, Ankylosauria; wartości w nawiasach to liczba kręgów szyjnych; znaki zapytania oznaczają… niepewne datowanie gatunków.
(c) Czaszka w widoku górnym (I) i bocznym (II)
(d) 16-ty kręg szyjny M. longicollum w widoku bocznym (I) i tylnym (II). Skala dla czaszki i kręgu - 10 cm.

Duża rodzielczość:
http://rspb.royalsocietypublishing.org/ ... .large.jpg
Obrazek

Więcej zdjęć (niewydobyte kości, kości po wydobyciu i inna rekonstrukcja szkieletu i przyżyciowa) tu:
http://archosaurmusings.wordpress.com/2 ... -portugal/
Ostatnio zmieniony 1 kwietnia 2010, o 22:02 przez nazuul, łącznie zmieniany 10 razy.

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Nazuul pisze:miragaji
...
maragai
poprawnie: miragai.

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

MoĹźe to sie nie tyczy opisu, ale moĹźe...
nazuul pisze:Duża rodzielczość:
- rozdzielczość
nazuul pisze:(niewydobyte kości, kości po wydobyciu i inna rekonstrukcja szkieletu i przyżyciwa tu:
- przyĹźyciowa
- brak nawiasu na końcu

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Pozwalało to żerować na skrzypowych i olbrzymkowach (paprociach drzewiastych)
>olbrzymkowych, olbrzymkowatych?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2079
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Tomasz pisze:
Pozwalało to żerować na skrzypowych i olbrzymkowach (paprociach drzewiastych)
>olbrzymkowych, olbrzymkowatych?
olbrzymkowcach ;)

Awatar użytkownika
szerman
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Posty: 3993
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Miragaja posiada więcej kręgów szyjnych niż większość zauropodów, z wyjątkiem Mamenchisaurus, Omeisaurus i Euhelopus, które także mają ich 17.
Na DD i ang. Wiki (owszem, źródła wtórne, przez co są byki) jest napisane, że niektóre gatunki mamenchizaura miały 18, a nawet 19 kręgów szyjnych. Zresztą na rekonstrukcji M. youngi Hartmana można się ich tyle doliczyć. Szkoda że nie ma na forum abstraktu albo całej pracki - wtedy nie byłoby problemu :? Z drugiej strony w podanej przez Ciebie pracce w bibliografii "A new long-necked 'sauropod-mimic' stegosaur and the evolution of the plated dinosaurs" jest tak, jak w cytacie powyżej - 17 kręgów (Upchurch et al. 2004). Mam w planach rozbudować opis mamenchizaura i nie wiem czy w takim razie przepisywać materiał kopalny z DD skoro tak tam jest :?:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6689
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

W tłumaczeniu pracy opisującej M. youngi z paleoglot.org podano 18 kręgów szyjnych, jest też rysunek.

Pi L, Ou Y, & Ye Y (1996) "A new species of sauropod from Zigong, Sichuan, Mamenchisaurus youngi" Zigong Dinosaur Museum Papers on Geosciences Contributed to the 30th International Geological Congress 1996: 87-91
tłumaczenie na angielski Willa Downsa, 2000Najlepiej było by zapoznać się z tym co napisali Upchurch et al. (2004) w "The Dinosauria".

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6689
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: nazuul »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=14703
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=14530
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... oldid=9763

Żadnego komnentarza w historii edycji ani nigdzie indziej ani żadnej nowej pracy w cytowanych. Dlaczego?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2434
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: Utahraptor »

Zmiany zrobione "na szybko". Trzeba połączyć oba opisy. Jeśli ktoś ma chwilę, to zachęcam do dokończenia aktualizacji. :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6689
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Trzeba połączyć oba opisy.
Ale dlaczego?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2434
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: Utahraptor »

Są synonimami:
Maidment, S. C. R., Brassey, C., & Barrett, P. M. (2015). The Postcranial Skeleton of an Exceptionally Complete Individual of the Plated Dinosaur Stegosaurus stenops (Dinosauria: Thyreophora) from the Upper Jurassic Morrison Formation of Wyoming, USA. PloS one, 10(10), e0138352.
... Dacentrurus sp. from Iberia (= Miragaia) ...
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6689
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: nazuul »

Faktycznie, patrząc wg dat pracy i edycji to taki powód zmiany w ED wydaje się wierygodny.
Ale, idąc takim tokiem argumentowania, to mogę stwierdzić:
"nie są synonimami:
Galton, P. M., & Carpenter, K. (2016). The plated dinosaur Stegosaurus longispinus Gilmore, 1914 (Dinosauria: Ornithischia; Upper Jurassic, western USA), type species of Alcovasaurus n. gen. Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie-Abhandlungen, 279(2), 185-208.
one of the autapomorphies used to diagnose the stegosaur Miragaia longicollum
"
:) :wink:

Raczej należałoby sprawą zająć się merytorycznie. O synonimice było od początku w opisie a czy doszły jakieś nowe argumenty, to pradwę mówiąc nie wiem. Raczej byłbym ostrożny a nie synonimizował w ED pod wpływem ww. cytatu.
Raczej przyjrzałbym się bliżej argumentom z Cobos i in. (2010), na pierwszy rzut oka brzmią sensownie, i na tym oparł osąd co robić z taksonem w ED.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2434
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Miragaia (miragaja)

Post autor: Utahraptor »

Oczywiście to była tylko krótka wzmianka, ale zrobiona przez współautorkę opisu. Osobę, która widziała materiał na własne oczy i ma najmniej powodów, by synonimizować rodzaj. ;) Dlatego czuję się przekonany. Całkiem możliwe, że sam gatunek jest ważny, ale powód by dawać mu osobny rodzaj (wyjątkowo długa szyja) upadł jakiś czas temu.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ