OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Wszystko o groźnie wyglądających "zadaszonych jaszczurach"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: Tomasz »

Oto moja wersja artykółu Czungkingozaura ;)

Chungkingosaurus (czungkingozaur)

Wielkość:
-długość: 3-4m
-wysokość: 1,3m
-waga: ??
Występowanie:
-miejsce: prowincja Syczuan - Chiny (Azja)
-czas: około 156 Ma - Późna Jura
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Thyreophora
Stegosauria
Stegosauridae

Materiał kopalny:
- holotyp CV 207: blok biodrowo-krzyżowy i niekompletna kość kulszowa
- holotyp V 205: uszkodzone kręgi skralne, cztery kręgi ogonowe, kość barkowa oraz para kości udowych
- holotyp CV 208: dziesięć kręgów ogonowych i kilka kręgów grzbietowych
- holotyp CV 206: blok biodrowo-krzyżowy, jeden kręg szyjny, dwa kręgi ogonowe i trzy płyty grzbietowe
- holotyp CV 205: trzy kręgi ogonowe, fragment strzałki oraz piszczel

Opis:
Chungkingosaurus (znaczy "jaszczur Chongqing") był rodzajem stegozauryda którego szczątki odnaleziono w późnojurajskiej formacji Shangshaximiao leżącej na terenach prowincji Syczuan. Typowy gatunek, Chungkingosaurus jiangbeiensis, został opisany przez Donga, Zhou i Zhanga w 1983. Inny znany gatunek, Chungkingosaurus sp. nie został jeszcze formalnie opisany. Czungkingozaur jest jednym z najmniejszych stegozaurydów; od czubka głowy do końca ogona mierzył tylko 3 do 4 metrów długości (10-13 ft). Posiadał raczej wysoką…, wą…ską… czaszkę oraz duże, ciężkie kostne płyty. Jak wszystkie stegozaury, również Chungkingosaurus był roślinożercą…. Co ciekawe, ogon z kolcami zachowany jest w pozycji sugerującej całkowitą… liczbę kolców na 5.

Gatunki:
Chungkingosaurus - Dong, Zhou i Zhang, 1983
Chungkingosaurus sp.
Chungkingosaurus jiangbeiensis - Dong, Zhou i Zhang, 1983

Obrazek
Ostatnio zmieniony 4 lutego 2008, o 21:46 przez Tomasz, łącznie zmieniany 7 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Tomasz pisze: ilio-sacral block and partial ischia found ??
Tomasz pisze:"a pair of femora" (co to??)
Tomasz pisze:ilio-sacral block (??)
Można prosić o przetłumaczenie?? ;) Z góry dzięki :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

d_m

Post autor: d_m »

- blok biodrowo-krzyżowy i niekompletna kość kulszowa
- para kości udowych

Wielkie dzięki ;) - Tomek

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

:) Kilka malutkich błędów:
Tomasz pisze:Oto moja wersja artykułu Czungkingozaura ;)

Chungkingosaurus (czungkingozaur)

Wielkość:
-długość: 3-4m
-wysokość: 1,3m
-waga: ??
Występowanie:
-miejsce: prowincja Syczuan - Chiny (Azja)
-czas: około 156 Ma - Późna Jura
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Thyreophora
Stegosauria
Stegosauridae

Materiał kopalny:
- holotyp CV 207: blok biodrowo-krzyżowy i niekompletna kość kulszowa
- holotyp CV 205 [<- chodziło najpewniej o CV 205, nie o V 205]: uszkodzone kręgi sakralne <- [może chodziło o "krzyżowe" kręgi?], cztery kręgi ogonowe, kość barkowa oraz para kości udowych
- holotyp CV 208: dziesięć kręgów ogonowych i kilka kręgów grzbietowych
- holotyp CV 206: blok biodrowo-krzyżowy, jeden kręg szyjny, dwa kręgi ogonowe i trzy płyty grzbietowe
- holotyp CV 205: trzy kręgi ogonowe, fragment strzałki oraz piszczel


Opis:
Chungkingosaurus (znaczy "jaszczur z Chongqing") był rodzajem stegozauryda którego szczątki odnaleziono w późnojurajskiej formacji Shangshaximiao leżącej na terenach prowincji Syczuan.
Zaraz wrzucę na stronkę ;)

EDIT 29.12.07 20:48
Nr 493 w ED:
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... iew&id=938

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Referred specimens. CV 207: ilio-sacral block and partial ischia found in Ouling Public Park in Chongqing;V 205: damaged sacral vertebrae, four caudal vertebrae, a right humerus and a pair of femora found in Huayibo, Chongqing; CV 208: ten posterior caudal vertebrae with associated chevrons and three pairs of dermal spines, found in Longshi, Hechuan, Sichuan. Dong, Zhou & Zhang (1983) and Dong (1990) suggested that each specimen may represent a different species of Chungkingosaurus, although the different specieswere never named due to the fragmentary nature of the material (Dong, Zhou & Zhang, 1983).
W tekście na dinodata.org jest podany holotyp V 205. ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

d_m

Post autor: d_m »

W cytowanym tekście nic nie pisze o holotypie, lecz o dwóch okazach dodatkowych:
Referred specimens. CV 207: ilio-sacral block and partial ischia found in Ouling Public Park in Chongqing;V 205: damaged sacral vertebrae, four caudal vertebrae, a right humerus and a pair of femora found in Huayibo, Chongqing; CV 208: ten posterior caudal vertebrae with associated chevrons and three pairs of dermal spines, found in Longshi, Hechuan, Sichuan. Dong, Zhou & Zhang (1983) and Dong (1990) suggested that each specimen may represent a different species of Chungkingosaurus, although the different specieswere never named due to the fragmentary nature of the material (Dong, Zhou & Zhang, 1983).

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dawid Mazurek pisze:W cytowanym tekście nic nie pisze o holotypie, lecz o dwóch okazach dodatkowych:
Ok, moja wpadka... :oops:

Czy mógłbyś Dawidzie wyjaśnić co mam zmienić w opisie by był poprawny.. (odnośnie tego okazu dodatkowego V 205)?? Chodzi mi głównie o poprawność listy materiału kopalnego.

Ps. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dokładniej o co chodzi w holotypie, paratypie, infratypie i innych "-typach"?? ;) Byłbym bardzo wdzięczny :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Holotyp- wybrany pojedynczy okaz wzorcowy, wyznaczony jako okaz typowy dla danego taksonu, osobnik, na podstawie którego opisano i nazwano nowy gatunek; wszystkie inne osobniki serii typowej nazywane są… paratypami.
z Portalu Wiedzy PWN

Paratyp- okaz wykorzystywany przez autora przy opisie nowego gatunku, nie będą…cy jednak holotypem; paratypy pełniej wyrażają… sposób pojmowania gatunku przez jego autora.
Syntyp- w taksonomii szereg osobników wyznaczonych jako okazy typowe dla danego taksonu, na podstawie których takson ten opisano po raz pierwszy; przy opisie nowego taksonu bardziej zalecane jest stosowanie holotypu, gdyż przy serii syntypów istnieje niebezpieczeństwo przyszłego rozpoznania wśród nich przedstawicieli więcej niż jednego gatunku.
z Portalu Wiedzy PWN
Lektotyp- w taksonomii okaz z serii syntypów, wybrany i wyznaczony już po opublikowaniu oryginalnego opisu nowego taksonu, spełniają…cy funkcję okazu typowego.
z Portalu Wiedzy PWN
Neotyp- nowy, zastępczy okaz typowy wyznaczany wtedy, jeśli zdarzy się, że okazy typowe oryginalnej serii zostaną zniszczone lub zagubione.
z Portalu Wiedzy PWN
Plezjotyp- okaz typowy wykorzystany do powtórnego opisu gatunku.
z Portalu Wiedzy PWN

*Infratyp (o którym wspomniałeś) nie ma nic wspólnego z okazami typowymi (-typami jak to określiłeś). Jest to jednostka systematyczna zajmująca szczebel poniżej podtypu :wink:

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Bardzo fajne definicje Sebastian. Słabo widoczna jest tylko różnica między paratypem i syntypem.
Można te definicje umieścić na stronce, jako zaczątek jakiegoś paleo-słownika.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Utahraptor pisze:Można te definicje umieścić na stronce, jako zaczątek jakiegoś paleo-słownika.
Szczerze mówiąc, taki pomysł paleo-słownika na stronie jest całkiem ciekawy, może rzeczywiście zrobimy coś takiego :?:

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Istnieje sporo specjalistycznych pojęć, które dla początkujących bywają kłopotliwe. Można coś na kształt słownika takich słówek zrobić. :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Czyżby jegoi thagomizer miał 5 kolców?
Cytat z http://www.users.qwest.net/~jstweet1/stegosauria.htm
"Interestingly, a tail with spikes preserved in position seems to show at least a total of five."

Moje tłumaczenie: Co ciekawe, ogon z kolcami zachowany jest w opzycji sugerującej całkowitą liczbę kolców na 5.

Proponuję jako ciekawostkę do opisu.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Oczywiście wprowadziłem zmiany :D.. Bardzo dziękuję nazuul za ciekawostke.. :D

PS
Łukasz czy mógłbyś wprowadzić zmiany do opisu czungkingozaura oraz opisu charonozaura??
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Tomasz pisze:PS
Łukasz czy mógłbyś wprowadzić zmiany do opisu czungkingozaura oraz opisu charonozaura??
Oczywiście, jak tylko mój komputer wróci z naprawy (obecnie piszę ze szkoły) poprawię opisy i dodam nowe.

P.S. To jak z tym V 205? Chyba jednak chodziło o kręgi sakralne, nie skralne :)

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS.

Post autor: Dawid Mika »

Nazwa rodzajowa Chungkingosaurus odnosi się do leżącego w prowincji Syczuan miasta, w pobliżu którego odkryto jego szczątki.
Czungkingozaur jest jednym z najmniejszych stegozaurydów; od czubka głowy do końca ogona mierzył tylko 3 do 4 metrów długości [(10-13 ft).
To moim zdaniem jest zbędne.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: Utahraptor »

Odkrzaczyłem opis i wrzuciłem do ED:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ingosaurus
Zamieniłem też holotypy na paratypy (już w ED), bo wg. opisu ten gatunek ma 5 holotypów.
Odkrzaczyłem też pół wątku. W poście Sebastiana wstawiłem cudzysłów i źródło, bo zanosiło się na plagiat (Dino wie o co chodzi ;)).

Opis do weryfikacji. MZ
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: nazuul »

Pozycja systematyczna
Galton i Upchurch (2004) umieszczają go w Stegosauridae, lecz nowsze badania (Mateus i in., 2009) ostrożnie umieszczają go w kladogramie obok Huayangosaurus w obrębie Huayangosauridae (klad zrzeszający stegozaury bliżej spokrewnione z Huayangosaurus niż z Stegosaurus).
do skreślenia:
1) po co to - będzie art. o filogenezie (dotyczy to wszystkich opisów, nie jest to niezbędne, każde kolejne badanie będzie wymagało zmiany też w tym opisie)
2) Galton i Upchurch (2004) - istotne jest to, że analiza wykazała, że to najbardziej bazalny Stegosaurinae i przy okazji jeden z najbardziej bazalnych stegozaurydów (tam większość należy do Stegosaurinae - por. z Mateus i in., 2009)
3) niekompletne: czemu nie ma Carpenter et al. 2001 czy Escaso et al. 2007, które wskazują co innego. Pozycja z Mateus i in., 2009 jest wynikiem tego, że to analiza Maidment i in. 2008 z drobnymi zmianami a nie została zacytowana.
4) co to znaczy, że "Mateus i in., 2009) ostrożnie umieszczają go w kladogramie obok Huayangosaurus"? Taki jest wynik analizy, więc skąd "ostrożne umieszczanie" (fakt, mocnego wsparcia klad nie ma - zob. Maidment i in. 2008). Wynik nieprzeczytania podpisu pod ryciną? :wink:


Część poprawiona, jak wrócę na kompa to zrobię resztę. MSz

EDIT zrobione
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:do skreślenia:
1) po co to - będzie art. o filogenezie (dotyczy to wszystkich opisów, nie jest to niezbędne, każde kolejne badanie będzie wymagało zmiany też w tym opisie)
Patrząc w ten sposób można wywalić z opisów wszystko oprócz nazwy taksonu i diagnozy :wink:
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: nazuul »

Aż tyle to chyba jednak nie :)
Wychodzę z założenia, że lepiej napisać/poprawić kolejne hasło (choćby dość istotny bliski krewniak omawianego - Huayangosaurus), niż wdawać się w szczegóły dotyczące filogenezy, historii odkryć, badań, taksonomii, cech budowy, szczególnie diagnostycznych (prócz ciekawych czy ewidentnych dla każdego).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: szerman »

Utahraptor pisze:
nazuul pisze:do skreślenia:
1) po co to - będzie art. o filogenezie (dotyczy to wszystkich opisów, nie jest to niezbędne, każde kolejne badanie będzie wymagało zmiany też w tym opisie)
Patrząc w ten sposób można wywalić z opisów wszystko oprócz nazwy taksonu i diagnozy :wink:
Zapomniałem to skasować - ale to się najwyżej jeszcze później skasuje i wklei w bardziej odpowiednie miejsce.

Skoro już mam pootwierane pracki o Stegosauria, to wrzuciłem lekko poprawionego kraterozaura:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... terosaurus

Może odpoczywając od iguanodonta wrzucę stuningowane pozostałe stegozaury, choć wydaje się, że większość prócz huajongozaura (uwaga na pisownie ;)) i może jakiegoś jeszcze będzie również nomen dubium.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:Aż tyle to chyba jednak nie :)
Wychodzę z założenia, że lepiej napisać/poprawić kolejne hasło (choćby dość istotny bliski krewniak omawianego - Huayangosaurus), niż wdawać się w szczegóły dotyczące filogenezy, historii odkryć, badań, taksonomii, cech budowy, szczególnie diagnostycznych (prócz ciekawych czy ewidentnych dla każdego).
Nie bronię Ci tak robić ;) Ale jak ktoś już wrzuca różne szczegółowe informacje, to, o ile są zjadliwe, fajnie że się pojawiły. Powtarzam, że jeżeli nasze opisy nie będą bardziej szczegółowe od wiki, to ED nie ma sensu. Wiadomo, że przez to tempo rozbudowy ED jest małe, końca nie widać, ale od paru dni utrzymuje się tempo kilka haseł na dzień. Moim zdaniem jest nieźle :) W tym miesiącu powinniśmy przekroczyć 700 haseł :!:
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: nazuul »

Szczegółowość nie była by problemem, gdyby autorzy opisów aktualizowali je. Ale prawie zawsze ktoś napisze a później już nie dba o to. Chyba tylko ja aktualizuje swoje (niestety nie wszystkie, i nie moje też) i szerman, gdy mu zwrócę uwagę.
Utahraptor pisze:jeżeli nasze opisy nie będą bardziej szczegółowe od wiki, to ED nie ma sensu.
a dla mnie dziurawa
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: OPIS: CHUNGKINGOSAURUS

Post autor: Utahraptor »

Oj tam, oj tam :wink:
Problem z edycją rzeczywiście jest. Ja swoich podopiecznych aktualizuję. Najgorzej jest z opisami ludzi, którzy się już wykruszyli. Na szczęście założyłeś temat opisów do poprawy :) . Myślę, że jest to częściowe lekarstwo na to zło :wink: .

Btw. Poprawię niedługo opis Smoka. Rewolucji nie będzie, ale parę rzeczy dodam. :)
Biologia, UW

ODPOWIEDZ