Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 23 stycznia 2018, o 14:42

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Problematyczna dwunoĹźność stegozaurĂłw.
PostNapisane: 29 listopada 2007, o 11:20 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Kilka lat temu spotkałem się z teorią, mającą pewne podstawy w odkryciach, twierdzącą, że przedstawiciele tej grupy poruszali się często na tylnych kończynach. Wcześniej spotkałem się z poglądem, że Stegosaurus mógł stawać na dwóch nogach by sięgnąć do wyższych roślin.
Chciałbym najpierw posłuchać ważych opini na ten temat, a troche później podziele się swoimi obserwacjami i wnioskami. :wink:

DINOZAURY

Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2007, o 12:29 
O tym pomyśle można przeczytać np. tu: http://www.app.pan.pl/acta47/app47-561.pdf

Tytuł:
PostNapisane: 30 listopada 2007, o 10:57 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

słyszałam że stegozaur poroszał się na dwóch tylnych kończynach, a na cztery stawał gdy chciał zamachnąć się ogonem, który wg niektórych naukowców był sztywny i bez możliwości zgięcia. pomagało to zwierzęciu uzyskać większą siłę i precyzje ataku, czy jakoś tak.

Tytuł:
PostNapisane: 19 grudnia 2007, o 11:06 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Na wstępie przepraszam, że tak późno piszę w tym temacie. :oops:
Moje obserwacje :
Już wcześniej proporcja kończyn u rodzaju Stegosaurus, sugerowała możliwość stawania na tylnych kończynach w celu sięgania po wyżej położone liści drzew, tak jak to robi naprzykład współcześnie antylopa gerenuk. Inne przesłanki to : dość wydatny pazur na kciuku dłoni oraz zabespieczone guzkami kostnymi podniebienie, pomocne w obronie jeśli został by zaskoczony od przodu w pozycji dwunożnej. Dodatkowo wyrostek przedpanewkowy kości biodrowej jest mocno rozwinięty co dawało możliwość przyczepu silnego mięśnia ułatwiającego unoszenie przodu ciała, podobnie jak to ma miejsce u terizinozaurów, które poruszały się w pozycji nieomal wyprostowanej. Najmocniejszych dowodów dostarczają tropy znane ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Polski, wskazują, że przedstawiciele tej grupy nie tylko chodziły, a nawet biegały na tylnich kończynach.
Prawdopodobnie jednak dość często poruszały się także na wszystkich czterech kończynach, a zwłaszcza zagrożone opierały się na przednich kończynach, co dawało lepsze oparcie w wymachiwaniu na boki uzbrojonym w kolce ogonem, który praktycznie nie był usztywniony. 8)

DINOZAURY

Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 06:31 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

To że stegozaury były ptasiostope ułatwia tok myślenia. Wiadomo np. że Parasaurolophus poruszał się prawdopodobnie i na dwóch kończynach, ale również na czterech. Dlaczego więc nie powinno by tak ze stegozaurem? Fakt, budowa nieco inna ale budowa kości umożliwia ,,stawanie''. Poza tym popieram te wypowiedzi u góry.

Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 07:28 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Allosaurus napisał(a):
To że stegozaury były ptasiostope ułatwia tok myślenia. Wiadomo np. że Parasaurolophus poruszał się prawdopodobnie i na dwóch kończynach, ale również na czterech. Dlaczego więc nie powinno by tak ze stegozaurem?
A dlaczego nie triceratops, który ma bardziej "ptasio" zbudowane kończyny, tzn. są bardziej podobne do kończyn parazaurolofa, niż stegozaura do obydwu. Stegozaur ma kończyny raczej słoniowate, podobne do zauropodów.
linki do szkieletĂłw:
Parasaurolophus
Triceratops
Stegosaurus
Apatosaurus

Argumenty przytoczone przez Pana Tomasza Singera są jak dla mnie przekonujące, ale ja dołożę jeszcze moje własne, nienaukowe przemyślenia.

To o Decentrurus:
Like other basal stegosaurids, the forelimbs are still long relative to the hindlimb.

opis dacentrura napisał(a):
Decentrur wciąż pozostaje mało znany. Jak u innych prymitywnych stegozaurydów, jego kończyny przednie były dość długie w porównaniu do tylnych. Analizy kladystyczne wskazują, że Dacentrurus jest najbardziej bazalnym przedstawicielem rodziny Stegosauridae i jako jedyny wśród nich nie należy do podrodziny Stegosaurinae.

Z tego można wyciągnąć wniosek: stegozaurydy, początkowo czworonożne stopniowo przystosowały się także do dwunożności.

EDIT - Dacentrurus wcale nie był bazalny -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=1811
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2696

A teraz porównanie kończyn średnio zaawansowanego stegozauryda Tuojiangosaurus i zaawansowanego Stegosaurus:
Popatrzcie na porównanie stusunku długości przednich kończyn do tylnych u Tuojiangosaurus i Stegosaurus, wyraźnie widać, że stegozaur ma dłuższe tylne kończyny. I porównajcie jeszcze masywność kończyn tylnych - przednie są mniej więcej tak samo masywne, za to tylne stegozaura są ewidentnie grubsze. Stegosaurus ma także krótszy ogon.

http://img215.imageshack.us/img215/3199/tuojiangosauruszp1.jpg

PS przez to, że pisałem tego posta, ominęła mnie banalnie łatwa zagadka w quizie....

Ostatnio edytowano 16 października 2009, o 08:33 przez nazuul, łącznie edytowano 1 raz

Strefa czasowa: UTC + 1